Po minimum 40 dniach praktyki żelaznej zasady 9 (wszystkim 40 zasadom i sposobowi ich praktyki możesz się przyjrzeć tutaj), przechodzimy do praktyki 10. żelaznej zasady, która brzmi:
Moje uczciwe ja: Nie krzywdź nikogo po to, by uzyskać korzyści dla siebie.

Jeśli nie stykacie się z ideą i praktyką 40 zasad po raz pierwszy to zapewne od razu zauważycie, że dziesiąta żelazna zasada jest bardzo podobna do dziewiątej (“Nie szukaj zysku kosztem innych!”). W poprzedniej zasadzie skupialiśmy się na zwiększeniu świadomości co jest dla nas zyskiem, czy odnajdujemy równowagę między dbałością o siebie i innych itd. Poruszaliśmy się przede wszystkim w rozumieniu jak postrzegamy zysk i stratę. Jeśli dobrze poszło to poluzowaliśmy nieco liczenie zysków i strat, być może otwarliśmy się trochę na działanie dla samego działania, nie dla celu, jak również może udało się nam uwolnić od chęci rewanżu, zemsty. Nelson Mandela, opowiadając o dniu, w którym wyszedł po 27 latach, powiedział: “Gdy zmierzałem w stronę bramy więzienia, która prowadziła mnie do wolności, wiedziałem, że jeśli nie pozostawię goryczy i nienawiści za sobą, będę nadal w więzieniu”.

W ostatniej z żelaznych zasad kontynuujemy tę pracę, starając się wejść jeszcze głębiej. Zanurzamy się w cenioną przez joginów wszelkich ścieżek praktykę niekrzywdzenia (ahimsy). Ahimsa jest niewyrządzaniem cierpienia słowem, myślą ani uczynkiem. Temat niekrzywdzenia jest bardzo szeroki, dlatego tutaj skupiamy się na jednym wątku – porzuceniu krzywdzenia innych dla uzyskania jakiejś korzyści dla siebie. W toku praktyki możemy zadać sobie np. następujące pytania:

  • Kiedy ja się czuje skrzywdzona/skrzywdzony? Jakie emocje wtedy odczuwam? Jakie moje potrzeby są wtedy zaburzone?
  • W jaki sposób krzywdzę innych? Kiedy i w jaki sposób pojawia się we mnie agresja? (zwróćmy uwagę na oczywiste formy agresji, ale również na te niewidoczne od razu)
  • Dlaczego bywam agresywna/agresywny? Dlaczego krzywdzę innych (słowem, myślą, swoimi działaniami)? W jakich sytuacjach to się dzieje? Jakie emocje wyzwalają moją agresję? Zaburzenie jakich potrzeb u mnie prowadzi do agresji?
  • W jaki sposób dążę do swoich celów (osobistych, zawodowych etc.)? W jaki sposób inne osoby uczestniczą w moich dążeniach? Czego oczekuję od innych, gdy realizuję swoje cele? Dlaczego tego oczekuję od nich?
  • Czy potrafię okazać szacunek osobom, które w żaden sposób nie mogą pomóc mi zrealizować moich celów?

Obok powyższych pytań i innych, które przyjdą Ci do głowy, być może warto będzie wrócić do pytań, które zadaliśmy sobie, pracując z poprzednią zasadą oraz z trzecią i piątą. Spójrz także na ten wpis.

Powodzenia!

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This