Po minimum 40 dniach praktyki żelaznej zasady 9 (wszystkim 40 zasadom i sposobowi ich praktyki możesz się przyjrzeć tutaj), przechodzimy do praktyki 10. żelaznej zasady, która brzmi:
Moje uczciwe ja: Nie krzywdź nikogo po to, by uzyskać korzyści dla siebie.

Jeśli nie stykacie się z ideą i praktyką 40 zasad po raz pierwszy to zapewne od razu zauważycie, że dziesiąta żelazna zasada jest bardzo podobna do dziewiątej („Nie szukaj zysku kosztem innych!”). W poprzedniej zasadzie skupialiśmy się na zwiększeniu świadomości co jest dla nas zyskiem, czy odnajdujemy równowagę między dbałością o siebie i innych itd. Poruszaliśmy się przede wszystkim w rozumieniu jak postrzegamy zysk i stratę. Jeśli dobrze poszło to poluzowaliśmy nieco liczenie zysków i strat, być może otwarliśmy się trochę na działanie dla samego działania, nie dla celu, jak również może udało się nam uwolnić od chęci rewanżu, zemsty. Nelson Mandela, opowiadając o dniu, w którym wyszedł po 27 latach, powiedział: „Gdy zmierzałem w stronę bramy więzienia, która prowadziła mnie do wolności, wiedziałem, że jeśli nie pozostawię goryczy i nienawiści za sobą, będę nadal w więzieniu”.

W ostatniej z żelaznych zasad kontynuujemy tę pracę, starając się wejść jeszcze głębiej. Zanurzamy się w cenioną przez joginów wszelkich ścieżek praktykę niekrzywdzenia (ahimsy). Ahimsa jest niewyrządzaniem cierpienia słowem, myślą ani uczynkiem. Temat niekrzywdzenia jest bardzo szeroki, dlatego tutaj skupiamy się na jednym wątku – porzuceniu krzywdzenia innych dla uzyskania jakiejś korzyści dla siebie. W toku praktyki możemy zadać sobie np. następujące pytania:

  • Kiedy ja się czuje skrzywdzona/skrzywdzony? Jakie emocje wtedy odczuwam? Jakie moje potrzeby są wtedy zaburzone?
  • W jaki sposób krzywdzę innych? Kiedy i w jaki sposób pojawia się we mnie agresja? (zwróćmy uwagę na oczywiste formy agresji, ale również na te niewidoczne od razu)
  • Dlaczego bywam agresywna/agresywny? Dlaczego krzywdzę innych (słowem, myślą, swoimi działaniami)? W jakich sytuacjach to się dzieje? Jakie emocje wyzwalają moją agresję? Zaburzenie jakich potrzeb u mnie prowadzi do agresji?
  • W jaki sposób dążę do swoich celów (osobistych, zawodowych etc.)? W jaki sposób inne osoby uczestniczą w moich dążeniach? Czego oczekuję od innych, gdy realizuję swoje cele? Dlaczego tego oczekuję od nich?
  • Czy potrafię okazać szacunek osobom, które w żaden sposób nie mogą pomóc mi zrealizować moich celów?

Obok powyższych pytań i innych, które przyjdą Ci do głowy, być może warto będzie wrócić do pytań, które zadaliśmy sobie, pracując z poprzednią zasadą oraz z trzecią i piątą. Spójrz także na ten wpis.

Powodzenia!

Share This