fbpx

Maciej Wielobób

Nauczyciel jogi i medytacji

Maciej Wielobób (ur. 8 kwietnia 1980 w Krakowie) jest mężem Agnieszki, tatą Tymona oraz nauczycielem medytacji i jogi, głową szkoły wewnętrznej Otwartej Drogi, autorem książek: Terapią jogą (2011), Psychologia jogi (2013) i Medytacja w życiu codziennym (2014) oraz Uważność w praktyce (2016), współautorem (z Agnieszką Wielobób) książki Ajurweda w praktyce (2014).

Jogą i medytacją zajmuje się od 1994 roku. Zazwyczaj mieszka z rodziną w Krakowie, a czasami na świętokrzyskiej wsi w dolinie Mierzawy.

Podczas prowadzonych przez siebie warsztatów i seminariów przekazuje głębię tradycyjnych ścieżek mistycznych w sposób praktyczny, zrozumiały i użyteczny dla współczesnego człowieka, tak by uczniowie mogli uwalniać się od napięcia, doświadczać spokoju, uczyć się uważności i wykorzystywać pełnię swoich możliwości.

Zna tradycję medytacyjną Indii „od środka” jako nauczyciel-inicjator i uzdrowiciel w tradycyjnych szkołach medytacyjnych i uwielbia pokazywać konkretne zastosowanie tradycyjnych koncepcji i narzędzi w życiu codziennym każdego z nas.

Praktykował różne metody jogi, by ostatecznie odnaleźć się w podejściu vinyasa krama, dzięki inspiracji 2 długoletnich uczniów „ojca współczesnej jogi” T. Krishnamacharyi – Śrivatsy Ramaswamiego (który napisał przedmow do 2 książek Maćka) oraz A.G. Mohana (obaj: Chennai, Indie). Zgłębiał również zależności ciało-umysł trenując też sztuki walki (judo, sambo), metody integracji psychosomatycznej, a później także zajmując się psychoterapią dorosłych osób jąkających się. Z wykształcenia jest pedagogiem specjalnym, ze specjalizacją w pedagogice terapeutycznej osób przewlekle chorych i z dysfunkcjami narządu ruchu. Kilka lat pracował w szkolnictwie, jak również naukowo na uczelni (około 20 publikacji naukowych), zajmując się problematyką terapii nerwic mówienia oraz postawami i zachowaniami zdrowotnymi.

Jest nauczycielem medytacji w tradycji sufizmu uniwersalnego/otwartej drogi, z uprawnieniami do udzielania inicjacji oraz ordynowania nauczycieli medytacji i rytuałów. w latach 2011-2016 był członkiem komisji międzynarodowej (International Council) oraz zarządu głównego (Executive Committee) Międzynarodowego Ruchu Sufich.

 Od 2011 roku jest przewodniczącym i głową szkoły wewnętrznej Otwartej Drogi, działającej najpierw jako frakcja Ruchu Sufich, a od 2016 roku jako samodzielna organizacja.

Naucza w Polsce i zagranicą, założył 3 centra medytacji i kilka grup medytacyjnych. Jego nauczycielami są murszid Karimbakhsh Witteveen, szejk-al-maszejk Mahmud Khan i Sattva VanDorsen, ale uczył się również u Ratan Witteveen, Ulmy Moerenburg i Zii Inayata Khana. Studiował także sankhję i jogę klasyczną, buddyzm tybetański (kagyu i gelug), indyjską tantrę i adwaita wedantę.

Pisał m.in. dla magazynów: JOGA, Yoga & Ayurveda, SENS, Manager + oraz dla portali joga-abc.pl, Zwierciadlo.pl, gazeta.pl, NaTemat i innych. Kształci nauczycieli jogi w podejściu vinyasa krama i instruktorów medytacji w nurcie tzw. otwartej ścieżki. Wykłada lub wykładał o jodze i medytacji na studiach podyplomowych w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (blok zajęć Terapia jogą), w Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości w Chorzowie (wykłady Psychologia jogi i ćwiczenia Medytacja), Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach (blok zajęć Tradycja jogi, pranajama i medytacja) oraz w Insytucie Jogi i Ajurwedy w Sulisławiu (blok zajęć Medytacja w zarządzaniu stresem).

Share This