Po minimum 40 dniach praktyki żelaznej zasady 6 (z kolei wszystkim 40 zasadom i sposobowi ich praktyki możesz się przyjrzeć tutaj), przechodzimy do praktyki 7. żelaznej zasady, która brzmi:
Moje uczciwe ja: Nie oszczędzaj się w pracy, którą musisz zrealizować.

Jednym z najbardziej istotnych w myśli indyjskiej pojęć jest dharma. Niełatwo jest dokonać przekładu tego terminu na języki europejskie, pochodzące z innego kontekstu kulturowego, ale prawdopodobnie najlepszym tłumaczeniem jest słowo powinność. Powinność nie w sensie czegoś narzuconego z zewnątrz, a raczej – wewnętrznej powinności, tego, co mamy w życiu do zrobienia. Ścieżka życiowa skupiona na realizacji swojej dharmy, swojej powinności, określana jest w Indiach jako karma joga lub karma marga, ścieżka działania.

Karma joga to ścieżka robienia tego, co mamy do zrobienia. Nie ze względu na cel, a ze względu na fakt, że jest to coś, co mamy do zrobienia. Jest to ścieżka, która każdy z nas może podążać, nie wyłączając się z nurtu codziennego życia. Jest stosunkowo prosta w realizacji, jeśli tylko jest w nas silne zobowiązanie i daje – jeśli można tu tak powiedzieć – namacalne efekty, pozwala doświadczyć namacalnych zmian w życiu codziennym. Jednakże niesie ze sobą również pewne pułapki. Po pierwsze pojawia się niekiedy trudność w określeniu tego, co jest do zrobienia na danym etapie, w danej sytuacji… Po drugie, wielu osobom trudno uciec od pewnej dychotomii: z jednej strony rezygnacja z jakiegokolwiek działania, a z drugiej napięcie spowodowane mocną koncentracją na celu działania.

By usunąć pierwszą z tych przeszkód medytujemy. To medytacja właśnie i towarzyszące jej inne formalne i nieformalne praktyki pozwalają być bardziej uważnym i dzięki temu widzieć więcej, także rozpoznawać co jest naszą powinnością w danej sytuacji. By nie borykać się z omówioną wyżej dychotomią, mistycy zalecają połączyć ścieżkę działania ze ścieżką miłości mistycznej. Więcej o ścieżce medytacji, działania i miłości przeczytasz m.in. w tym poście.

Pracując nad omawianą zasadą warto oddać się medytacji lub refleksji nad następującymi pytaniami:

  • Czy mam poczucie co jest moją dharmą, powinnością?
  • Czy działam na 100%?
  • Czy się przepracowuję?
  • Czy kończę to, co zaczęłam/zacząłem?
  • Czy kończę każde działanie, także to bezcelowe?
  • Czy unikam działania, które jest dla mnie nietypowe lub trudne?
  • Czy wycofuję się z podjętych decyzji i zobowiązań?
  • Czy wiem co jest dla mnie naprawdę ważne? Czy moje działania są spójne z tym?
  • Czy wywiązuję się ze swoich zobowiązań? W pracy? W rodzinie? Wobec męża, żony, dziecka..? Wobec siebie?

Oczywiście powyższe pytania potraktuj tylko drogowskaz, pewien kierunek, wypracowując medytację i refleksję nad tymi kierunkami pracy z tą zasadą, które będą w zgodzie z Tobą. Być może dodasz jakieś pytania, wówczas, jeśli możesz podziel się proszę nimi w komentarzu.

Być może w refleksji nad swoimi zobowiązania w kontekście medytacyjnej ścieżki, zainspiruje Cię też ten tekst (pierwszy rozdział z książki “Życie wewnętrzne” Hazrata Inayata Khana).

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This