To jest post, który już dawno powinienem był dodać, aczkolwiek – nie wiedzieć czemu – robię to dopiero teraz. Poniżej możecie zapoznać się (czy odświeżyć) ze wspaniałą techniką pranajamy, która pochodzi od jednego z najwybitniejszych mistyków Indii, reformatora sufizmu – Hazrat Inayata Khana. Technika nazywa się 20 oddechów oczyszczających.

Wykonuje się ją na stojąco lub siedząco z wyprostowanym kręgosłupem, w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu lub na zewnątrz.

Jak nazwa techniki wskazuje, zawiera ona w sumie 20 oddechów, przy czym wykonuje się je w następujących fazach:

5 oddechów – wdech nosem, wydech nosem
5 oddechów – wdech nosem, wydech ustami (przez usta zwężone lub zwinięte w dziubek, by kontrolować strumień wychodzącego powietrza)
5 oddechów – wdech ustami (j.w.) – wydech nosem
5 oddechów – wdech ustami (j.w.) – wydech ustami (j.w.)
Pomiędzy wdechem a wydechem w każdym cyklu wykonujemy krótkie zatrzymanie oddechu po wdechu (1-2 sekundy maksimum).

Na wdechu powtarzamy w myślach słowa: “Wdycham boskie życie i światło” lub “Wdycham życie i światło”, na wydechu: “I promieniuję tym samym.” Ponadto dołączamy wizualizację jasnego światła w następujący sposób: z wdechem wizualizujemy strumień jasnego światła wdychany ze strumieniem wdechu, na zatrzymaniu oddechu wizualizujemy rozchodzenie się tego światła po klatce piersiowej lub całym ciele, a z wydechem wyobrażamy sobie, że to światło promieniuje z nas.

To świetna technika, która ja wykonuję codziennie. Jest bardzo prosta i głęboka zarazem.

* * *

Inayat Khan łączył praktykę powyższej techniki z praktyką modlitwy uzdrawiającej Najaz, którą załączam poniżej. Część osób nie czuje się dobrze z odniesieniami religijnymi, więc wtedy takiej techniki nie wykonuje się, ale część osób uwielbia najaz. Spójrzcie sobie i sami oceńcie. Najaz wykonuje się trzykrotnie przed lub po 20 oddechach, w analogiczny sposób, synchronizując określoną myśl (słowa) z określoną częścią oddechu wg poniższego schematu.

“Nayaz (modlitwa uzdrawiająca)”
Wdech: Ukochany Panie, Wszechmocny Boże,
Wydech: Poprzez promienie słońca,
Wdech: Poprzez fale powietrza,
Wydech: Poprzez wszechogarniające życie w przestrzeni,
Wdech: Oczyść i zregeneruj mnie,
Zatrzymanie oddechu po wdechu: i proszę,
Wydech: Uzdrów moje ciało, serce oraz duszę.

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This