fbpx

To jest post, który już dawno powinienem był dodać, aczkolwiek – nie wiedzieć czemu – robię to dopiero teraz. Poniżej możecie zapoznać się (czy odświeżyć) ze wspaniałą techniką pranajamy, która pochodzi od jednego z najwybitniejszych mistyków Indii, reformatora sufizmu – Hazrat Inayata Khana. Technika nazywa się 20 oddechów oczyszczających.

Wykonuje się ją na stojąco lub siedząco z wyprostowanym kręgosłupem, w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu lub na zewnątrz.

Jak nazwa techniki wskazuje, zawiera ona w sumie 20 oddechów, przy czym wykonuje się je w następujących fazach:

5 oddechów – wdech nosem, wydech nosem
5 oddechów – wdech nosem, wydech ustami (przez usta zwężone lub zwinięte w dzióbek, by kontrolować strumień wychodzącego powietrza)
5 oddechów – wdech ustami (j.w.) – wydech nosem
5 oddechów – wdech ustami (j.w.) – wydech ustami (j.w.)
Pomiędzy wdechem a wydechem w każdym cyklu wykonujemy krótkie zatrzymanie oddechu po wdechu (1-2 sekundy maksimum).

Na wdechu powtarzamy w myślach słowa: „Wdycham boskie życie i światło” lub „Wdycham życie i światło”, na wydechu: „I promieniuję tym samym.” Ponadto dołączamy wizualizację jasnego światła w następujący sposób: z wdechem wizualizujemy strumień jasnego światła wdychany ze strumieniem wdechu, na zatrzymaniu oddechu wizualizujemy rozchodzenie się tego światła po klatce piersiowej lub całym ciele, a z wydechem wyobrażamy sobie, że to światło promieniuje z nas.

To świetna technika, która ja wykonuję codziennie. Jest bardzo prosta i głęboka zarazem.

* * *

Inayat Khan łączył praktykę powyższej techniki z praktyką modlitwy uzdrawiającej Najaz, którą załączam poniżej. Część osób nie czuje się dobrze z odniesieniami religijnymi, więc wtedy takiej techniki nie wykonuje się, ale część osób uwielbia najaz. Spójrzcie sobie i sami oceńcie. Najaz wykonuje się trzykrotnie przed lub po 20 oddechach, w analogiczny sposób, synchronizując określoną myśl (słowa) z określoną częścią oddechu wg poniższego schematu.

„Nayaz (modlitwa uzdrawiająca)”
Wdech: Ukochany Panie, Wszechmocny Boże,
Wydech: Poprzez promienie słońca,
Wdech: Poprzez fale powietrza,
Wydech: Poprzez wszechogarniające życie w przestrzeni,
Wdech: Oczyść i zregeneruj mnie,
Zatrzymanie oddechu po wdechu: i proszę,
Wydech: Uzdrów moje ciało, serce oraz duszę.

Share This