Najaz (modlitwa uzdrawiająca) i 20 oddechów oczyszczających to 2 wspaniałe oczyszczające świadomość praktyki sufickiej medytacji oddechu. Najczęściej wykonuje się je rano, zaraz po wstaniu, w przewietrzonym pomieszczeniu.

Usiądź w wyprostowanej, ale rozluźnionej pozycji i zakmnij oczy. Jeśli wolisz możesz też wykonać tę praktykę w stosunkowo luźnej, ale stabilnej pozycji stojącej ze stopami na szerokość bioder. Gdy zamkniesz oczy, skieruj uwagę do wewnątrz i pozostań 2-5 minut w zrelaksowanym stanie z uważnym, otwartym sercem. Nie wyszukuj żadnych doświadczeń, ale jeśli cokolwiek samo się pojawia – pozwól sobie przyjąć to doświadczenie, nie oceniając go, nie nazywając, nie odcinając się od niego ani nie identyfikując z nim. Po prostu pozwól je sobie przeżyć, takim jakie jest.

Najaz

Gdy czujesz się gotowa / gotowy – wyrecytuj w myślasz 3-krotnie modlitwę uzdrawiającą Najaz, synchronizując poszczególne myśli z oddechem wg poniższego wzoru.

Wdech: Ukochany Panie, Wszechmocny Boże,

Wydech: Poprzez promienie słońca,

Wdech: Poprzez fale powietrza,

Wydech: Poprzez wszechogarniające życie w przestrzeni,

Wdech: Oczyść i ożyw mnie,

Zatrzymanie oddechu po wdechu: i proszę,

Wydech: Uzdrów moje ciało, serce oraz duszę.

Na końcu każdego lub tylko ostatniego powtórzenia, możesz powiedzieć: Amen.

Po 3 powtórzeniach Najaz, pozostań około minuty w ciszy, by potem przejść do praktyki 20 oddechów oczyszczających według poniższej instrukcji.

20 oddechów oczyszczających

Jak wskazuje zwyczajowa nazwa techniki, zawiera ona w sumie 20 oddechów, przy czym wykonuje się je w 4 fazach po 5 oddechów:

1 faza: 5 oddechów według wzoru: wdech nosem, krótkie zatrzymanie oddechu po wdechu (0,5-1 sekundy), wydech nosem.

2 faza: 5 oddechów według wzoru: wdech nosem, krótkie zatrzymanie oddechu po wdechu, wydech ustami (przez usta zwężone lub zwinięte w dzióbek, by kontrolować strumień wychodzącego powietrza).

3 faza: 5 oddechów – wdech ustami (powolnym, kontrolowanym strumieniem przez wąską szparę w ustach), krótkie zatrzymanie oddechu po wdechu, wydech nosem.

4 faza: 5 oddechów – wdech ustami (j.w), krótkie, zatrzymanie oddechu po wdechu, wydech ustami.

Wdechy i wydechy realizujemy w sposób naturalny dla siebie, ale bardziej świadomie niż na co dzień. Oddech po wdechu zatrzymujemy na maksimum 2 sekundy, ale dla wielu osób najlepiej będzie zatrzymać krócej – choćby na symboliczne pół sekundy.

Niezależnie od fazy, na każdym wdechu powtarzamy w myślach słowa: “Wdycham boskie życie i światło” (lub “Wdycham życie i światło”), a na każdym wydechu: “I promieniuję tym samym.” Ponadto dołączamy wizualizację jasnego, przyjemnego, złotego światła w następujący sposób: z wdechem wizualizujemy strumień jasnego światła wdychany ze strumieniem wdechu, na zatrzymaniu oddechu wizualizujemy rozchodzenie się tego światła po klatce piersiowej lub całym ciele, a z wydechem wyobrażamy sobie, że to światło promieniuje z nas.

Po wykonaniu 20 oddechów według powyższego schematu – zanurz się na 1-5 minut w relaksie w tej pozycji, w której praktykowałeś (siedzącej lub stojącej).

Share This