Ciekawym rozwinięciem popularnej praktyki 20 oddechów oczyszczających są tzw. Oddechy żywiołów. Podejmuje się je, gdy ktoś jest już zaznajomiony z praktyką Najaz i 20 oddechów oczyszczających. Znane jest kilka wersji tej praktyki, jedną z nich, nauczaną przez Hidayata Inayata Khana (1917-2016), młodszego z synów Hazrata Inayata Khana opublikowałem tutaj. Poniższa wersja była z kolei nauczana przez samego Hazrata Inayata Khana i jego braci. Znamy ją dzięki murszidzie Shahzadi Musharaff Khan de Koningh (1908– 1995), żonie najmłodszego z braci Inayata.

Usiądź w pozycji medytacyjnej lub stań w luźnej, lecz wyprostowanej pozycji. Pozostań kilka minut w ciszy lub wykonaj Najaz i 20 oddechów oczyszczających. Następnie rób po ok. 5 oddechów na każdym etapie wg poniższego schematu, synchronizując dany sposób oddychania z kolorem i myślą.

Etap 1. Wdech nosem – krótkie zatrzymanie oddechu po wdechu – wydech nosem

Kolor wizualizowanego światła: żółty

Powtarzana myśl (jeśli „starcza Ci oddechu” to najlepiej całą myśl zsynchronizować z wdechem, oczywiście w innym wypadku możesz podzielić zdanie na wdech i wydech): Boska moc, poprzez żywioł ziemi, uzdrawia moje mięśnie i całe ciało.

Etap 2. Wdech nosem – zatrzymanie oddechu po wdechu – wydech ustami

Kolor: zielony

Boska moc, poprzez żywioł wody, uzdrawia wszystkie płyny mojego ciała.

Etap 3. Wdech ustami – zatrzymanie oddechu po wdechu – wydech nosem

Kolor: czerwony

Boska moc, poprzez żywioł ognia, uzdrawia wszelkie apetyty mojego ciała.

Etap 4. Wdech ustami – zatrzymanie oddechu po wdechu – wydech ustami

Kolor: niebieski

Boska moc, poprzez żywioł powietrza, uzdrawia moją skórę, myśli i wyobraźnię.

Etap 5. Eter

Oddychaj swobodnie i pozostań 2-5 minut w relaksie z uważnym, otwartym sercem.

Share This