Po 40 dniach praktyki trzeciej żelaznej zasady (o wszystkich 40 zasadach i o sposobie ich praktykowanai przeczytaj tutaj), przechodzimy do praktyki czwartej żelaznej zasady, która brzmi:
Moje uczciwe ja: Nie przechwalaj się swoimi dobrymi uczynkami.

To ważna praktyka, która pozwala nam się uwolnić od egocentryzmu, ale i od konieczności tłumaczenia się i uzasadniania swojej wartości. To praktyka szczególnie istotna z perspektywy kultywowania współczucia i postawy służby innym (choćby z perspektywy psychologii sufich na etapie serca).

Zacznij od zadania sobie następujących pytań:

  • Czy chcę być doceniany(a)?
  • Dlaczego chcę być doceniony(a)? Dlaczego to dla mnie jest ważne?

Nie oceniaj swojej potrzeby bycia docenianym. Większość z nas choćby od czasu do czasu po prostu potrzebuje być docenionym, szczególnie przez kogoś bliskiego. Nie chodzi więc o to, by z zaciśniętymi zębami rezygować z tej potrzeby, lecz by obserwować dokąd ona nas prowadzi, jakie działania przez nią podejmujemy.

Praktykując tę zasadę warto zadać sobie jeszcze następujące pytania:

  • Czy docenienie przez innych podnosi moje poczucie wartości? A może zyskuję coś innego?
  • Czy mam poczucie, że muszę udowadniać innym swoją wartość? Dlaczego muszę?
  • Co musiałoby się zdarzyć, żebym miał(a) mniejszą potrzebę bycia docenianym(docenianą)?
  • Na czym opieram moje poczucie wartości?
  • Dlaczego pomagam innym?
  • Czy afiszuję się z tym, że pomagam? Czy może przesadnie dbam o ukrywanie swoich dobrych uczynków?
  • A może odwrotnie zaniżam swoją wartość w oczach innych ludzi? Ujmuję sobie? Nie potrafię przyjąć komplementów?
  • Gdzie leży granica między przechwalaniem się a pokazywaniem dobrych praktyk?

Może nasuną Wam się jeszcze jakieś pytania do refleksji i medytacji przez 40 dni przeznaczone tej praktyce. Będę wdzięczny jak wrzucicie swoje propozycje w komentarzach: przydadzą się nie tylko mnie, ale i innym osobom realizującym tę zasadę. Pamiętaj, że nie ma dobrych ani złych odpowiedzi, są szczere lub nieszczere, a szczerość ze samym sobą jest podstawą praktyki 40 zasad i praktyki w ogóle. Istotne jest by nie oceniać swoich działań, zanadto ich nie interpretować, raczej stawać się bardziej świadomym ich, a przez to być bardziej obecnym(ą) w swoim codziennym działaniu. Dlatego pamiętaj, że na podane powyżej pytania niekoniecznie musisz odpowiedzieć słownie, możesz po prostu je zadać i obserwować jak rezonują w Tobie. Powodzenia!

Pomocna w realizacji tej zasady na pewno będzie również praktyka wdzięczności.

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This