Bycie sufim [mistykiem] to wyrzucenie tego, co jest w Twojej głowie – wyobrażeń, uprzedzeń, uwarunkowań – i stawienie czoła temu, co może Ci się przytrafić.
Abū-Sa’īd

Ostatnio rozmawiałem z pewną moją uczennicą, która pracowała w ramach czilli (medytacyjnego zadania) nad szczodrością. Okazało się, że nie ma problemu wcale ze szczodrością finansową, jak również nauczyła się obdarzać swoich bliskich uczuciami (choć nie była tego nauczona w domu). Jednak, pomimo dużej wiedzy w swojej dziedzinie, nie chciała się nią dzielić. Gdy zwróciłem na to uwagę, powiedziała, że to nie tak, że nie chce się dzielić, że po prostu jest nieśmiała i trudno jej wyjść do ludzi, że jest to niezmiernie stresujące. Wtedy powiedziałem jej, że w takim razie ów trening szczodrości jeszcze nie jest zakończony, ponieważ nafs (ego) prowadzi z nią grę poprzez właśnie nieśmiałość, trudność wyjścia do ludzi itp. itd. Dopiero, gdy się tę grę zdemaskuje i obezwładni, rozwinie w pełni tę właściwość serca – szczodrość.

Nafs każdej osoby w pewnym momencie pogrywa z nim/nią w podobny sposób. Historię nie opowiadam po to, by skrytykować osobę, która posłużyła mi za przykład. To nie tak. Ona miała dobre intencje, i dzięki naszej rozmowie może wejść teraz głębiej w praktykę szczodrości. Historię opowiedziałem jako pewną ilustrację „podstępności” owych gier nafs (negatywnych tendencji ego).

Jeśli chcesz się czegoś dzięki tej przypowieści z życia wziętej nauczyć, poświęć proszę chwilę, by przyjrzeć się jak nafs wchodzi w paradę, gdy pracujesz nad jakąś właściwością serca. Może nad akceptacją, może nad wdzięcznością, współczuciem, przyjaźnią, miłością… A może jeszcze gdzie indziej Cię sabotuje w taki sposób, byś miał(a) bardzo racjonalną wymówkę na nieruszanie pewnego aspektu pracy nad sobą. To dlatego sufi mówią, że tłumaczenie się, tworzenie historii, interpretowanie jest jedną z przeszkód na ścieżce. Nie interpretuj, zobacz gdzie jest blokada, by pójść głębiej. Zobacz, gdzie coś nie chce Cię puścić głębiej, tam na pewno jest brak świadomości i trzeba tę świadomość tam wpuścić! Powodzenia!

Share This