Bycie sufim [mistykiem] to wyrzucenie tego, co jest w Twojej głowie – wyobrażeń, uprzedzeń, uwarunkowań – i stawienie czoła temu, co może Ci się przytrafić.
Abū-Sa’īd

Ostatnio rozmawiałem z pewną moją uczennicą, która pracowała w ramach czilli (medytacyjnego zadania) nad szczodrością. Okazało się, że nie ma problemu wcale ze szczodrością finansową, jak również nauczyła się obdarzać swoich bliskich uczuciami (choć nie była tego nauczona w domu). Jednak, pomimo dużej wiedzy w swojej dziedzinie, nie chciała się nią dzielić. Gdy zwróciłem na to uwagę, powiedziała, że to nie tak, że nie chce się dzielić, że po prostu jest nieśmiała i trudno jej wyjść do ludzi, że jest to niezmiernie stresujące. Wtedy powiedziałem jej, że w takim razie ów trening szczodrości jeszcze nie jest zakończony, ponieważ nafs (ego) prowadzi z nią grę poprzez właśnie nieśmiałość, trudność wyjścia do ludzi itp. itd. Dopiero, gdy się tę grę zdemaskuje i obezwładni, rozwinie w pełni tę właściwość serca – szczodrość.

Nafs każdej osoby w pewnym momencie pogrywa z nim/nią w podobny sposób. Historię nie opowiadam po to, by skrytykować osobę, która posłużyła mi za przykład. To nie tak. Ona miała dobre intencje, i dzięki naszej rozmowie może wejść teraz głębiej w praktykę szczodrości. Historię opowiedziałem jako pewną ilustrację “podstępności” owych gier nafs (negatywnych tendencji ego).

Jeśli chcesz się czegoś dzięki tej przypowieści z życia wziętej nauczyć, poświęć proszę chwilę, by przyjrzeć się jak nafs wchodzi w paradę, gdy pracujesz nad jakąś właściwością serca. Może nad akceptacją, może nad wdzięcznością, współczuciem, przyjaźnią, miłością… A może jeszcze gdzie indziej Cię sabotuje w taki sposób, byś miał(a) bardzo racjonalną wymówkę na nieruszanie pewnego aspektu pracy nad sobą. To dlatego sufi mówią, że tłumaczenie się, tworzenie historii, interpretowanie jest jedną z przeszkód na ścieżce. Nie interpretuj, zobacz gdzie jest blokada, by pójść głębiej. Zobacz, gdzie coś nie chce Cię puścić głębiej, tam na pewno jest brak świadomości i trzeba tę świadomość tam wpuścić! Powodzenia!

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This