Termin dyscyplina wielu z nas nie kojarzy się zbyt dobrze, zazwyczaj – z narzuconym zewnętrznie rygorem wymuszonym przez system kar i nagród. Jak pisałem już w tekście o rozwoju moralnym na ścieżce duchowej, na medytacyjnej drodze nie ceni się zbytnio motywacji karami i nagrodami, a raczej docenia się motywację i determinację wynikającą z samoświadomości. Nie inaczej w tym wypadku – samodyscyplina rodzi się z samoświadomości, z uważnego życia. Tradycyjnie mówi się, że samodyscyplina zmiękcza nasze serce i zmniejsza naszą sztywność, osłabia nasz automatyzm, przez co jest jedną z niezbędnych “stacji” na naszej rozwojowej drodze. Nie może być działaniem autoagresywnym, bo to wyklucza uważność, która jest jej podstawą.

Sufi mówią o 3 aspektach praktyki samodyscypliny:
1. dyscyplina działania, która objawia się uważną czujnością co do swoich działań i ich motywów;
2. dyscyplina mowy, która objawia się uważnością względem swoich myśli, intencji i wypowiedzianych słów;
3. dyscyplina sposobu bycia i temperamentu, która objawia się uważną rozwagą.

Dyscyplinę działania (poprzez uważną czujność) możemy zwiększać przez nabywanie wiedzy (wglądowej), przestrzeganie ogólne przyjętych wartości, jak również przez praktykę obecności (i medytacji w ogóle). Dyscyplinę mowy według tradycji sufickiej możemy rozwijać praktykując czytanie tradycyjnych tekstów, recytację mantr, przez praktykę skruchy i przepraszanie, jeśli zajdzie taka potrzeba oraz poprzez ofiarowanie innym w razie potrzeby mądrej i użytecznej rady. Dyscyplinę sposobu bycia i temperamentu odnajdziemy w kultywowaniu pokory, rycerskości i cierpliwości. Powodzenia!

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This