W maju br. na ostatnich zajęciach jednej z grup z medytacji katowickiej “Ajurwedy” na GWSH, jedna ze studentek zadała bardzo ważne pytanie, które brzmiało mniej więcej tak (parafrazuję z pamięci, więc z góry przepraszam autorkę za przekręcenie): “Jak to w zasadzie jest z tą uważnością na co dzień? Ja nie kupuje kontemplowania śpiewających ptaszków i słonecznego światła itd…”

I rzeczywiście, są osoby, które doświadczają zachwytu światem na takim poziomie, a są takie, dla których to będzie prymitywne. Dlatego zawsze warto zacząć być uważną/uważnym, obecną/obecnym w tym co jest dla nas najważniejsze. Ważny jest dla Ciebie czas z partnerem czy dzieckiem, bądź całym sobą w tego typu sytuacjach. Ważna jest dla Ciebie teraz Twoja praca, bądź w realizowanych tam zadaniach obecny na 100%. Nie oceniaj tego, co powinno, a co nie powinno być dla Ciebie ważne, zacznij od tego co naprawdę, w tej chwili, dziś jest najważniejsze. A potem dopiero rozszerzaj swoją obecność na inne rzeczy. Ów proces rozszerzania uważności może wesprzeć różnymi technikami, które opisywałem już na blogu: choćby uczeniem się wykonywania czynności dla samego ich wykonywania (nie dla celu), jak również ćwiczeniem celebrowania chwili. Nie zapominajmy przy tym wszystkim o najprostszym i być może jednocześnie najgłębszym wymiarze uważności – byciu skupionym/skupioną. Na tym jak się czujemy i co robimy. 

Warto przy tym pamiętać, wbrew pewnym teoriom, że samo bycie tu i teraz nie sprawi, że automatycznie poczujemy się spełnieni. Choć bycie tu i teraz jest niezbędną umiejętnością na duchowej czy rozwojowej ścieżce, wymaga ona jeszcze wielu innych kwestii, choćby treningu etyczno-psychologicznego oraz formalnej praktyki medytacji.

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This