Jak podkreślałem w poprzednim tekście na tym blogu, życie codzienne ofiarowuje nam wiele okazji do praktykowania uważności. Dziś chciałbym się skupić na jeszcze jednym ważnym medytacyjnym polu do pracy – a mianowicie na spożywaniu posiłków. Poniżej dzielę się 6 zasadami uważnego jedzenia (ang. mindful eating)!

1. Wyłącz pośpiech i potraktuj jedzenie jak siadanie do medytacji.

Każda medytacja rozpoczyna się chwilą relaksu, w której z jednej strony dokonujemy nowego otwarcia i nakierowania uwagi na teraźniejsze doświadczenie, a z drugiej wchodzimy w stan uważności. Siedzenie w medytacji znów kończy się chwilą pozostawania w takim zrelaksowanym, uważnym stanie, w którym pozwalamy jeszcze wybrzmiewać doświadczeniom z medytacji i kontemplujemy je. Czemu by nie zastosować przed i po posiłku tej chwili relaksu i kontemplacji?

2. Zaplanuj swój czas.

Gdy zaplanujesz swój czas, także czas posiłków, łatwiej będzie uniknąć pośpiechu.

3. Podziękuj za jedzenie. A jeśli jesteś religijna/y – pomódl się.

Podziękuj osobie, która przygotowała i podała ci posiłek. Podziękuj (sobie, rzeczywistości…) za to, że możesz go spożyć w spokoju. A może jesteś osobą religijną i modlisz się? Na pewno wówczas doskonałym pomysłem jest także pomodlić się przed jedzeniem.

4. Świadomie spożywaj posiłek.

Zauważ go, poczuj. Kolory, kształty, zapachy, smak, konsystencja itp., ale też obserwuj czy wzbudza jakieś myśli, emocje, wspomnienia, z czymś się kojarzy. Bądź obecna/y w tych wszystkich doświadczeniach, ale nie oceniaj ich ani nie nazywaj. Po prostu pozwól sobie je przeżyć.

5. Celebruj posiłek i czas posiłku. Delektuj się!

Celebruj w ciszy lub w dobrym towarzystwie.

6. Jedz to, co ci służy.

Oczywiście można jeść uważnie i hot doga na stacji benzynowej, ale niewątpliwie warto spojrzeć na kwestię uważności jedzenia szerzej i odnieść się do medytacyjnej zasady niekrzywdzenia (siebie).

Share This