Gdy prowadzę odosobnienia medytacyjne, jest zawsze na nich przeznaczony czas na rozmowy indywidualne z tymi uczestnikami, którzy mają na to ochotę. Pamiętam jedną z takich rozmów pod koniec jednego z odosobnień sufickich, które prowadziłem (o ile dobrze pamiętam) w 2014 roku. Jeden z uczestników, z którym wtedy rozmawiałem, powiedział mi tak: “To było super. Bardzo ciekawe doświadczenie, tylko za mało nakazów. O wszystkim muszę sam decydować” .

Wspomniana powyżej osoba była szczera i odważyła się powiedzieć to na głos. Jednak wiele osób czuje podobnie, chce by im coś nakazano, choć o tym głośno nie powie. Jednakże warto zapamiętać o jednej rzeczy: jeżeli poszukujemy wolności (duchowej, osobistej) to można ją odnaleźć tylko przez wolność, podejmowanie decyzji, zwiększanie swojej autonomii, a nie przez zniewolenie! Tak też odpowiedziałem wówczas mojemu rozmówcy.

Oczywiście wolność i autonomia niesie czasem poczucie osamotnienia, a podejmowanie odpowiedzialnych decyzji jest trudne. Ale moim zdaniem warto zapłacić tę cenę!

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This