Ostatnio na mojej facebookowej stronie pytałem o motywy, dla których ktoś medytuje lub dla których ktoś zaczął medytować.
Mam pytanie do medytujących 🙂 Dlaczego medytujecie? Czego oczekujecie od medytacji? Odpowiedzcie proszę w komentarzach na chociaż 1 z tych pytań!! Dziękuję 🙂
Posted by Maciej Wielobób on 6 listopada 2015
Przy okazji pojawiło się ciekawe pytanie, którym myślę, że warto się zająć, ponieważ na pewno jest istotne dla wielu osób: „jak mnie ktoś wkurzy to niestety żadna medytacja mi nie pomoże 😉 może jest jakaś „specjalna-pogłębiona” medytacja?”
Pytanie to pozwolę sobie sformułować bardziej ogólnie: Co robić, by móc panować nad swoim umysłem w trudnych sytuacjach?
2 ogólne zasady, o których warto pamiętać
1. Po pierwsze uzbrój się w cierpliwość, jest to umiejętność, na której nauczenie należy sobie dać chwilę czasu. Języka na poziomie komunikatywnym też nie nauczysz się w 1 dzień.
2. Po drugie z początku ćwicz się w panowaniu nad sobą w laboratorium swojej praktyki formalnej, a następnie w prostych sytuacjach codziennych. Gdy w nich to wyćwiczysz i po pewnym czasie zostaniesz postawiana/postawiony w trudnej sytuacji, zrelaksowany, uważny i skupiony sposób reagowania będzie dla Ciebie czymś bardziej naturalnym.
5 praktyk, którym warto poświęcić uwagę
1. Praktyka relaksu, która pomoże Ci nauczyć się przeżywać pojawiające się emocje takimi, jakie są, bez wypierania, wzmacniania, identyfikowania się, bez oceniania i nazywania doświadczać.
2. Praktyka widzenia dobrego w złym, a złego w dobrym, by uczyć się nieprzywiązania w praktyce.
3. Praktyka rozumienia poglądów innych osób, która pozwala nam dostrzec, że nasi rozmówcy też mają swoje racje i że nasz punkt widzenia niekoniecznie jest jedynie słuszny, jak również pozwala zmniejszyć napięcie w wielu sytuacjach komunikacyjnych.
4. Formalna medytacja, który uczy spokoju, dystansu i siły koncentracji (i oczywiście samodyscypliny).
5. Praktyki etyczne takie jak np. 40 zasad, które pozwalają nam zrozumieć jakie wartości są dla nas ważne i zorientować się czy realizujemy je w życiu codziennym czy nie.
Ten artykuł to jak odpowiedź na pytanie, na którego nie zdążyłem zadać:D