Praktyki etyczne są bardzo ważnym aspektem pracy nad sobą na medytacyjnej ścieżce z 2 powodów:
(1) Po pierwsze umożliwiają skonfrontowanie się ze swoim systemem wartości i zbadanie czy postępujemy zgodnie z nim.
(2) Po drugie dają nam możliwość zmiany określonych postaw i zachowań w naszym życiu, a co za tym idzie realnej zmiany życiowej.

Jedną z niezwykle cennych praktyk z tej grupy jest 40 zasad, o których pisałem tutaj. Ten wpis zaczyna cykl, w którym będę omawiał zasadę po zasadzie. Nie napiszę tu co dokładnie należy robić, byłoby to sprzeczne z ideą praktyki na ścieżce medytacyjnej, która ma być wszakże drogą usamodzielniania się i samostanowienia. Byłoby to też sprzeczne z ideą samych zasad – przecież na początku każdej z nich znajdziemy zawołanie “Moje uczciwe ja”, które sugeruje, że powinien się tu odbywać pewnego rodzaju dialog z samym sobą.

Przypominam, że nie ma jedynie słusznej metody realizacji praktyki Żelaznych, Brązowych, Srebrnych i Złotych Zasad. Istotne jest by nie zatrzymać się na tym, że jedynie je czytamy i zachwycamy się nimi. Ważne, by faktycznie podjąć pracę nad ich wdrażaniem. Ja najczęściej proponuję następująca formę: rano poświęcić ok. 5 minut na przeczytanie czy powtórzenie zasady i krótką refleksję czy medytację na jej temat, w ciągu dnia starać się pamiętać o niej, a wieczorem zrobić sobie prosty, nieobwiniający rachunek sumienia.

Pierwsza z zasad, I Żelazna Zasada brzmi:
Moje uczciwe ja: Nie składaj fałszywych oświadczeń.

Nie składaj fałszywych oświadczeń. Nie kłam, nie wyolbrzymiaj, nie przesadzaj, nie umniejszaj, nie mów nieprawdy… Pamiętajmy, że nie chodzi tutaj o zaciśnięcie zębów i wygarnianie każdej znajomej osobie “prawdy”, a raczej o uważność swoich wartości, postaw i zachowań i budowanie samoświadomości. Można sobie zadawać m.in. następujące pytania:

  • Czy zachowuję się szczerze we wszystkich relacjach?
  • Kiedy kłamię? W relacji z kim? Kiedy wyolbrzymiam lub umniejszam?
  • Dlaczego jestem nieszczery? Dlaczego mijam się z prawdą? Czy staram chronić siebie lub kogoś? Czy to faktycznie jest konieczne?
  • Czy jest możliwe, żebym od teraz nie składał już więcej fałszywych oświadczeń? Co musi się stać, co muszę zrobić, żebym mógł być szczery?
  • Co zrobić, by w przyszłości móc wchodzić w pełne szczerości relacje z innymi?

 Oczywiście to tylko propozycje pytań – warto zadać sobie takie, które są dla nas najbardziej oczywiste, naturalne. Powodzenia!

Po minimum 40 dniach codziennej praktyki możesz przejść do kolejnej zasady.

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This