Aby przygotować się do medytacji z jednej strony uczymy się relaksować, a z drugiej – musimy nauczyć umysł koncentracji. Służy oczywiście temu synchronizacja oddechu z ruchem w asanach, a już w szczególności pranajama, ale czasami stosuje się też ćwiczenia przygotowawcze do medytacji, określane jako trataka. Technika ta, nie jest opisywana przez Patańdżalego w jodze klasycznej, jednakże była istotną praktyką w postklasycznej hatha jodze.

Trataka tłumaczy się jako wpatrywanie się, koncentrację wzrokową (w przeciwieństwie do koncentracji umysłu w dharanie) na określonym punkcie. Najbardziej znaną wersją trataki jest wpatrywanie się w płomień świecy. Aby wykonać tę wersje trataki należy usiąść w pozycji medytacyjnej (stabilnie, wygodnie i z prostym kręgosłupem), a świecę umieścić na wysokości wzroku. Pokój przeznaczony na tego typu praktykę powinien być zaciemniony i bez przeciągów. W płomień świecy wpatrujemy się starając się nie mrugać do czasu aż oczy zaczną łzawić. Wówczas zamykamy powieki, zachowując jednak powidok płomienia i nadal koncentrując się na nim. Ćwiczenie możemy kilkakrotnie powtarzać.

Innym popularnym rodzajem trataki jest wpatrywanie się w nieruchomy punkt. Jednym ze sposobów realizacji tej praktyki jest narysowanie czarnej plamy o średnicy 5-10 cm i przyklejenie jej do ściany na wysokości wzroku. Reguły praktyki są takie same jak w poprzednim ćwiczeniu. Z rzadka stosuje się bardziej złożone obiekty. Oczywiście są również inne techniki trataki, jednakże te opisane powyżej są najbardziej użyteczne w konkteście przygotowania umysłu do praktyk koncentracyjno-medytacyjnych w jodze.

Nagranie prowadzonej trataki znajdziesz w drugim odcinku mojego podkastu tutaj.

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This