W tekście o strukturze duchowej ścieżki pisałem o 2 zasadniczych rodzajach treningu na mistycznej drodze: treningu etyczno-psychologicznym oraz treningu duchowym, Istotną częścią tego pierwszego jest coś, co zwykłem nazywać “treningiem przeżywania”. Chodzi w nim generalnie o nauczenie się przyjmowania z akceptacją pojawiających się w nas przeżyć, zrezygnowaniu z wypierania ich, odcinania się od nich, nazywania ich i oceniania, ale i z identyfikowania się z przeżyciami. Po prostu pojawiające się doświadczenia uczymy się przeżywać takimi, jakie są.

Jednym z wątków owego dopuszczania do siebie przeżyć jest – jak zaznaczyłem powyżej – nienazywanie ich. Czasami ten aspekt jednak budzi pewne wątpliwości, a nawet mniej lub bardziej drobne zamieszanie. Dlatego można warto wyraźnie dookreślić kiedy przeżyć nie należy nazywać, a kiedy jest to wręcz niezbędne.

Otóż w momencie pojawiania się przeżycia, jeśli chcemy je dopuścić do siebie bez żadnych pośredników i pozwolić mu wybrzmieć w nas takim, jakie jest – dobrze by było wstrzymać się od etykietowania, nazywania przeżycia, jak również od oceniania go czy interpretowania. Dzięki temu możemy przeżycie doświadczyć takim, jakie jest. Natomiast, gdy to przeżycie w nas wybrzmi to bardzo często, szczególnie w kontekście relacji z innymi, dobrze by było, gdybyśmy je wyartykułowali. A najlepiej zakomunikujmy i emocję i związaną z nią potrzebę (np. “Jestem zdenerwowana, ponieważ nie czuję się bezpiecznie…”, “Czuję się przytłoczona, ponieważ potrzebuję pomocy w domu” etc.) i jeszcze sformułujmy prośbę związaną z możliwością zrealizowania naszej potrzeby (trzymając się wcześniejszych przykładów: “Czy mógłbyś jechać wolniej?”, “Czy mógłbyś włożyć naczynia do zmywarki i ją włączyć przed wyjściem do pracy?”). I owo nauczenie się precyzyjnego wyrażania swoich emocji i potrzeb jest przynajmniej równie trudne, co dopuszczanie ich do siebie “bez pośredników”. Jeden i drugi element pracy jest istotny, jeśli faktycznie chcemy odnaleźć spokój wewnętrzny, a nie wyparcie chwilowo imitujące go.

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This