Gdy czasem ktoś pyta mnie jakie cechy ma dobry uczeń na duchowej ścieżce, jedną z odpowiedzi, które zwykłem dawać jest to, że powinien być jednocześnie pokorny i niepokorny.

Pokora (khuszu’) jest bardzo ważna na duchowej ścieżce, wymienia ją choćby Ansari z Heratu w klasycznym traktacie Sad maidan.
Według tradycji mistycznej ma przede wszystkim 3 aspekty:
(1) altruizm i cierpliwość (rozumianą zarówno jako wytrwałość jak i wytrzymałość) w kontaktach z innymi,
(2) pokora w służbie innym,
oraz (3) życie z sercem wypełnionym skromnością i szacunkiem.

Jednak niezbędny na ścieżce jest również pewien aspekt braku pokory, rozumiany nie jako brak szacunku, lecz jako gotowość do podważania swoich poglądów i posiadanej wiedzy, chęć do rozumienia kontekstu i istoty nauczania, które otrzymujemy, niezadowalanie się zewnętrznym, niesatysfakcjonującym wyjaśnieniem, odpowiedzią, chęć do samodzielnego poszukiwania wiedzy.

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This