Przyjaźń to słowo, które powszechnie używamy na co dzień, a jednak czasem trzeba całego życia, by zrozumieć jej znaczenie. Niezależnie jak bardzo pobożny, uduchowiony, doświadczony czy uczony jesteś, jeśli nie poznałeś natury i znaczenia przyjaźni to znaczy, że nie wiesz nic. To jest pierwsza i ostatnia rzecz, której musimy się nauczyć. […] Życie testuje nas na różne sposoby, wystawia na różne próby, jednakże najtrudniejszą rzeczą na świecie jest zdać egzamin z przyjaźni.
Hazrat Inayat Khan

W efekcie odpowiedniego treningu psychologiczno-etycznego i duchowego u adepta na duchowej ścieżce pojawia się namacalny kontakt z metafizyczną Rzeczywistością. Według sufich poprzez ów kontakt z mistyczną Rzeczywistością rodzi się doświadczenie bycia Przyjacielem Boga (l.poj. uali, l.mn. aulija). Pośród aulija szczególne miejsce mają ci, którzy są filarami świata (autad), a zatem ci, których służba podtrzymuje funkcjonowanie tego świata.

Według tradycji mistycznej Przyjaciół Boga możemy poznać po 3 cechach:
1. mocy serca;
2. szczodrości duszy;
3. gotowości do służenia pomocą i radą, gdy jest taka potrzeba i do życzenia wszystkim ludziom dobrze.

Moc serca rodzi się dzięki wstrzymaniu się od 3 czynności: narzekania, wrogości wobec innych ludzi oraz przechwalania się.

Szczodrość duszy powstaje w wyniku rodzenia się nieprzywiązania i uwalniania się od oczekiwań. Przypomnijmy, że dla mistyka prawdziwe nieprzywiązanie to to, które powstaje w wyniku zrozumienia natury rzeczy.

Gotowość do służenia pomocą i radą nie oznacza oczywiście narzucania się ze swoją osobą, a odpowiedź na rzeczywiste potrzeby.

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This