W przyjmowanej przeze mnie klasyfikacji 5 rodzajów praktyk pranajamy, pierwszą są ćwiczenia oddechowe sensu stricto, które przygotowują układ oddechowy w taki sposób, by zbyt płytki oddech nie stanowił przeszkody w realizowaniu „zadań koncentracyjnych” we właściwej praktyce pranajamy. Obiecałem, że zamieszczę na blogu przykład takiego ćwiczenia, co niniejszym czynię 🙂

Poniżej ćwiczenie wydłużania oddechu, podaję liczbę powtórzeń (np. 6x) i długość oddechu (np. 5 s wdech, 5 s wydech). Poniższą praktykę można realizować na dwa sposoby: albo robiąc wdech i wydech nosem albo wykonując wdech nosem, a wydech ustami. Żeby odliczanie było rzetelne ćwiczenie powinno się wykonywać z mentronomem (na większość smartphonów można bezpłatnie ściągnąć aplikację, która robi mentronom z telefonu – na metronomie trzeba ustawić 60 uderzeń na minutę) lub z zegarem z głośną wskazówką sekundową.

Istotne w tym ćwiczeniu jest zrozumienie, że aby tak bardzo wydłużyć wydech musimy nie tyle go faktycznie wydłużyć, co przede wszystkim wysubtelnić go, sprawić, że w ciągu jednej sekundy na kolejnych etapach wypuszczamy coraz mniejsze „porcje” oddechu.

6 x 5s wdech – 5s wydech

5 x 5 s wdech – 10 s wydech

4 x 5 s wdech – 15 s wydech

3 x 5 s wdech – 20 s wydech

2 x 5 s wdech – 25 s wydech

1 x 5 s wdech – 30 s wydech

– – – – –

2 x 5 s wdech – 25 s wydech

3 x 5 s wdech – 20 s wydech

4 x 5 s wdech – 15 s wydech

5 x 5 s wdech – 10 s wydech

6 x 5 s wdech – 5 s wydech

Koncentracja:

Opcja 1: Skupiamy się jedynie na wydłużaniu oddechu.

Opcja 2: Z otwartymi oczami, wzrok skupiony na wybranym punkcie, przedmiocie.

Opcja 3 (do realizowania gdy robimy wdech nosem, a wydech ustami): Z zamkniętymi oczami z koncentracją na wizualizacji świecy, wyobrażamy sobie na wydechu, że wydmuchiwane przez usta powietrze porusza płomień w odpowiednim kierunku. Gdy wracamy (czyli od punktu oznaczonego separatorem, porzucamy wyobrażenie świecy).

Share This