W przyjmowanej przeze mnie klasyfikacji 5 rodzajów praktyk pranajamy, pierwszą są ćwiczenia oddechowe sensu stricto, które przygotowują układ oddechowy w taki sposób, by zbyt płytki oddech nie stanowił przeszkody w realizowaniu „zadań koncentracyjnych” we właściwej praktyce pranajamy. Obiecałem, że zamieszczę na blogu przykład takiego ćwiczenia, co niniejszym czynię 🙂

Poniżej ćwiczenie wydłużania oddechu, podaję liczbę powtórzeń (np. 6x) i długość oddechu (np. 5 s wdech, 5 s wydech). Poniższą praktykę można realizować na dwa sposoby: albo robiąc wdech i wydech nosem albo wykonując wdech nosem, a wydech ustami. Żeby odliczanie było rzetelne ćwiczenie powinno się wykonywać z mentronomem (na większość smartphonów można bezpłatnie ściągnąć aplikację, która robi mentronom z telefonu – na metronomie trzeba ustawić 60 uderzeń na minutę) lub z zegarem z głośną wskazówką sekundową.

Istotne w tym ćwiczeniu jest zrozumienie, że aby tak bardzo wydłużyć wydech musimy nie tyle go faktycznie wydłużyć, co przede wszystkim wysubtelnić go, sprawić, że w ciągu jednej sekundy na kolejnych etapach wypuszczamy coraz mniejsze “porcje” oddechu.

6 x 5s wdech – 5s wydech

5 x 5 s wdech – 10 s wydech

4 x 5 s wdech – 15 s wydech

3 x 5 s wdech – 20 s wydech

2 x 5 s wdech – 25 s wydech

1 x 5 s wdech – 30 s wydech

– – – – –

2 x 5 s wdech – 25 s wydech

3 x 5 s wdech – 20 s wydech

4 x 5 s wdech – 15 s wydech

5 x 5 s wdech – 10 s wydech

6 x 5 s wdech – 5 s wydech

Koncentracja:

Opcja 1: Skupiamy się jedynie na wydłużaniu oddechu.

Opcja 2: Z otwartymi oczami, wzrok skupiony na wybranym punkcie, przedmiocie.

Opcja 3 (do realizowania gdy robimy wdech nosem, a wydech ustami): Z zamkniętymi oczami z koncentracją na wizualizacji świecy, wyobrażamy sobie na wydechu, że wydmuchiwane przez usta powietrze porusza płomień w odpowiednim kierunku. Gdy wracamy (czyli od punktu oznaczonego separatorem, porzucamy wyobrażenie świecy).

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This