Nie wiem jak nauka (np. psychologia pozytywna) operacjonalizuje szczęście, ale z mojej perspektywy w idealnej sytuacji miałoby ono 3 komponenty:
1. fizyczny komfort,
2. psychiczny komfort,
3. I… no właśnie, pewnego rodzaju spójność i kontakt ze sobą, który jest ponad fizyczny i psychiczny komfort, nazwijmy go z przymrużeniem oka “metafizycznym komfortem” – a zupełnie na serio to jednak lepiej to będzie określić jako poczucie głebszego sensu.

Napisałem, że w “idealnej sytuacji” szczęście zawierałoby te 3 komponenty, ale warto zwrócić uwagę na to, że gdy naprawdę doświadczamy psychicznego komfortu, który będzie objawiał się m.in. akceptacją, zadowoleniem (w tym satysfakcją z relacji z najbliższymi) i spokojem umysłu, wówczas umiarkowany dyskomfort fizyczny może nie zakłócać naszego poczucia szczęścia. A czasem niektórzy potrafią być szczęśliwi, nawet gdy doświadczają bardzo dotkliwie fizycznego cierpienia.

Podobnie, gdy jesteśmy osadzeni w sobie na poziomie metafizycznym, jesteśmy w stanie doświadczać radości życia, pomimo pewnych dyskomfortów na poziomie fizycznym i psychicznym.

Nie wyciągajmy jednak pochopnego wniosku, że w związku z tym możemy porzucić dbanie o komfort fizyczny i psychiczny, a zająć się spójnością na poziomie sensu życia. Bez pewnego poziomu zaspokojenia potrzeb na poziomie fizycznym i psychicznym, nie da się zajmować poziomem sensu. Nie jest prawdziwym wyrzeczeniem, wyrzekanie się czegoś, czego nie jesteśmy w stanie osiągnąć. Pochopnym jednak wnioskiem było też stwierdzenie, że najpierw musimy urzeczywistnić komfort fizyczny, potem psychiczny, a potem poczucie sensu. Jak zapewne wiecie, choć teoretycznie byłaby to jak najbardziej poprawna metodyka postępowania, nie do końca tak to w życiu działa. Najbardziej bezpieczną drogą, która pozwala optymalnie zrealizować wszystkie wymienionej wyżej komponenty, jest droga 3-aspektowej równowagi, zalecana przez sufich: równowaga w życiu zewnętrznym (rodzinnym, zawodowym itp.), równowaga w życiu wewnętrznym oraz równowaga pomiędzy zewnętrznym i wewnętrznym aspektem życia.

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This