Co się stało, już się nie odstanie. Przyznanie się do tego nie sprawia, że sytuacja jest gorsza. Wypieranie tego nie sprawia, że problem odchodzi. A ponieważ ów problem jest faktem, oznacza to, że jest tutaj, byśmy weszli z nim w interakcję.
Eugene Gendlin

Zaobserwowałem pewną niepokojącą tendencję, także wśród osób medytujących i praktykujących jogę. Otóż, gdy pojawia się w kimś jakiś dyskomfort czy to na poziomie ciała czy emocjonalny, zazwyczaj ta osoba z miejsca poszukuje rozwiązania, zastanawia się jak uwolnić się od owej niedogodności. Rzadko ktoś się zatrzymuje i zechce posłuchać owego dyskomfortu, a przecież w pewnym sensie on coś nam chce powiedzieć. Wiele osób wybiera brak uważności i odrzuca naukę, która jest w zasięgu ręki.

W ramach ćwiczenia następnym razem powstrzymaj się od natychmiastowej próby pozbycia się czy ekspresji danego odczucia, niezależnie od tego czy to doświadczenie emocjonalnej przykrości czy zaciśnięte gardło, a może niejasne doświadczenie w klatce piersiowej lub ból głowy. Zatrzymaj się, nawiąż kontakt z tym odczuciem, zapytaj go co chce Ci zakomunikować i posłuchaj tego, co chce Ci powiedzieć! Być może dzięki temu rozwiązanie samo się pojawi, a nawet jeśli nie to zobaczysz sytuację bez swoich oczekiwań i uprzedzeń.

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This