W poniedziałek oficjalnie pojawi się w sprzedaży moja najnowsza, piąta (jeśli liczyć napisaną wspólnie z Agnieszką „Ajurwedę w praktyce”), książka pt. „Uważność w praktyce. Tradycyjne techniki uważności i medytacji dla uwaznosc_okladkawspółczesnego człowieka”. Przed premierą można ją nieco taniej kupić w przedsprzedaży klikając tutaj.

Termin uważność stał się ostatnimi czasy nawet w pewnym sensie modny, co zawsze niestety poza popularyzacją tematyki prowadzi do pewnych spłyceń, choćby do tego, że kojarzy się uważność tylko z kabat-zinowskim mindfulness (MBSR itp.) czy z buddyzmem. W rzeczywistości idea uważności i powiązane z nią praktyki występują w każdej kompletnej tradycji medytacyjnej, także w tradycji sufizmu uniwersalnego, z którym ja jestem związany.

Nie znajdziesz na pewno w tym materiale szybkich recept, raczej skupiłem się na stworzeniu podręcznika najważniejszych koncepcji i praktyk, stosowanych w tradycyjnych szkołach medytacyjnych, a w książce wyjaśnionych we współczesnym kontekście.

W pierwszym rozdziale mówię o mojej ścieżce, której nie narzucam w treści, ale na pewno warto ją na początku poznać, by rozumieć kontekst, z którego ja wychodzę jako nauczyciel i autor. Następnie w kolejnych, raczej krótkich, rozdziałach piszę o kilku ważnych koncepcjach z perspektywy praktyki medytacyjnej: o idei uważności (rozdział 2), Jedności/niedualności (rozdział 3), o koncepcji umysłu w jodze klasycznej (r. 4), ale i o ezoterycznej koncepcji ciała w tantrze (r. 5) oraz psychologii sufich (r. 6). Na koniec części teoretycznej omawiamy różne konteksty związane z koncepcją 5 żywiołów w praktyce medytacyjnej (r. 7).

Następnie napotkacie rozdziały praktyczne, zawierające wprowadzenie do kontekstu i konkretne praktyki medytacyjne i wspierające medytację: medytacje świadomości ciała (r. 8), mudry (r. 9), modlitwa (r. 10), praktyki etyczne (praktyki zmiany postaw i zachowań) (r. 11), techniki introspekcji (r. 12), pranajama (r. 13), medytacja uważnościowa (r. 14, rozdział możesz przeczytać na stronie ksiażki tutaj) oraz koncentracja i medytacja (r. 15). Niektóre z opisanych technik znacie z bloga, moich warsztatów i wcześniejszych ksiażek, inne prawdopodobnie są dla Was nowe lub zupełnie egzotyczne, choćby technika modlitw z ruchem czy wiele z opisanych technik koncentracyjnych i medytacyjnych.

Ostatnia część publikacji to kilka esejów, które nie są elementem zasadniczej treści „Uważności w praktyce”, ale w sposób istotny dopełniają książkę.

Dla kogo ta książka?

1. Dla nauczycieli medytacji i jogi jako repozytorium wielu technik i uzupełnienie kontekstu praktyki oraz oczywiście dla wszystkich innych osób, którym przyda się rozpisane dużo praktyk pranajamy i medytacji.

2. Dla zainteresowanych medytacją i uważnością, i tym „jak to działa”.

3. Dla tych, którzy skończyli kursy mindfulnessu czy w inny sposób zetknęli się z pewnymi przejawami tradycji medytacyjnej, a chcą pogłębić swoje rozumienie praktyki i zobaczyć szersze jej spektrum.

4. Dla tych, którzy chcą podejrzeć mój warsztat pracy 😉

Jeśli chcesz przeczytać próbny rozdział książki i/lub kupić ją przejdź na tę stronę!

 

Share This