W poniedziałek oficjalnie pojawi się w sprzedaży moja najnowsza, piąta (jeśli liczyć napisaną wspólnie z Agnieszką “Ajurwedę w praktyce”), książka pt. “Uważność w praktyce. Tradycyjne techniki uważności i medytacji dla uwaznosc_okladkawspółczesnego człowieka”. Przed premierą można ją nieco taniej kupić w przedsprzedaży klikając tutaj.

Termin uważność stał się ostatnimi czasy nawet w pewnym sensie modny, co zawsze niestety poza popularyzacją tematyki prowadzi do pewnych spłyceń, choćby do tego, że kojarzy się uważność tylko z kabat-zinowskim mindfulness (MBSR itp.) czy z buddyzmem. W rzeczywistości idea uważności i powiązane z nią praktyki występują w każdej kompletnej tradycji medytacyjnej, także w tradycji sufizmu uniwersalnego, z którym ja jestem związany.

Nie znajdziesz na pewno w tym materiale szybkich recept, raczej skupiłem się na stworzeniu podręcznika najważniejszych koncepcji i praktyk, stosowanych w tradycyjnych szkołach medytacyjnych, a w książce wyjaśnionych we współczesnym kontekście.

W pierwszym rozdziale mówię o mojej ścieżce, której nie narzucam w treści, ale na pewno warto ją na początku poznać, by rozumieć kontekst, z którego ja wychodzę jako nauczyciel i autor. Następnie w kolejnych, raczej krótkich, rozdziałach piszę o kilku ważnych koncepcjach z perspektywy praktyki medytacyjnej: o idei uważności (rozdział 2), Jedności/niedualności (rozdział 3), o koncepcji umysłu w jodze klasycznej (r. 4), ale i o ezoterycznej koncepcji ciała w tantrze (r. 5) oraz psychologii sufich (r. 6). Na koniec części teoretycznej omawiamy różne konteksty związane z koncepcją 5 żywiołów w praktyce medytacyjnej (r. 7).

Następnie napotkacie rozdziały praktyczne, zawierające wprowadzenie do kontekstu i konkretne praktyki medytacyjne i wspierające medytację: medytacje świadomości ciała (r. 8), mudry (r. 9), modlitwa (r. 10), praktyki etyczne (praktyki zmiany postaw i zachowań) (r. 11), techniki introspekcji (r. 12), pranajama (r. 13), medytacja uważnościowa (r. 14, rozdział możesz przeczytać na stronie ksiażki tutaj) oraz koncentracja i medytacja (r. 15). Niektóre z opisanych technik znacie z bloga, moich warsztatów i wcześniejszych ksiażek, inne prawdopodobnie są dla Was nowe lub zupełnie egzotyczne, choćby technika modlitw z ruchem czy wiele z opisanych technik koncentracyjnych i medytacyjnych.

Ostatnia część publikacji to kilka esejów, które nie są elementem zasadniczej treści “Uważności w praktyce”, ale w sposób istotny dopełniają książkę.

Dla kogo ta książka?

1. Dla nauczycieli medytacji i jogi jako repozytorium wielu technik i uzupełnienie kontekstu praktyki oraz oczywiście dla wszystkich innych osób, którym przyda się rozpisane dużo praktyk pranajamy i medytacji.

2. Dla zainteresowanych medytacją i uważnością, i tym “jak to działa”.

3. Dla tych, którzy skończyli kursy mindfulnessu czy w inny sposób zetknęli się z pewnymi przejawami tradycji medytacyjnej, a chcą pogłębić swoje rozumienie praktyki i zobaczyć szersze jej spektrum.

4. Dla tych, którzy chcą podejrzeć mój warsztat pracy 😉

Jeśli chcesz przeczytać próbny rozdział książki i/lub kupić ją przejdź na tę stronę!

 

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This