Gdy rozpoczynamy jakiś proces zmiany w swoim życiu, zazwyczaj wygląda to tak: najpierw zaczyna nas coś uwierać, po czym jak dobrze pójdzie – podejmujemy decyzję o zmianie, następnie zaczynamy wdrażać zmianę i… zazwyczaj rezygnujemy po pierwszych porażkach. I na dodatek wydaje nam się to zupełnie normalne. Po prostu zakładamy, że nie mamy wystarczających kompetencji do danej zmiany, a może nawet do zmian w ogóle.

Tak naprawdę jednak proces uczenia się w życiu, nie różni się od procesu uczenia się np. nowego języka. Nie znam osoby, która rozpoczynając naukę nowego języka, z miejsca posiadłaby biegłość native speakera. W rzeczywistości proces uczenia nowej umiejętności przebiega w następujących fazach: (1) błędy i (pozorne) porażki, (2) koślawe wdrożenia nowej umiejętności, (3) nabywanie coraz większej biegłości w stosowaniu tej nowej umiejętności, (4) aż w pewnym momencie ta umiejętność staje się niejako naszym cieniem. Tak to w pewnym uproszczeniu wygląda, niezależnie od tego czy uczę się portugalskiego czy wyznaczania swoich granic w relacjach z innymi. W każdej umiejętności to celowe ćwiczenie doprowadza nas do poziomu eksperckiego. Warto o tym pamiętać i zakasać rękawy i pamiętając o swoim celu, wynikającej z niego decyzji, starać się wciąż i wciąż wdrażać element, który postanowiliśmy zmienić w naszym życiu.
Powodzenia!

 

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This