Jakiś czas temu obiecałem napisać dwa słowa o mojej nowej książce i jak to bywa z rzeczami mało pilnymi chwilę zeszło. Jednakże podczas mojego warsztatu w Poznaniu w zeszły weekend jedna z uczestniczek poprosiła o opowiedzenie paru słów o książce i pomyślałem sobie, że to dobry moment, żeby o niej dwa słowa wreszcie napisać na blogu.

Książka będzie pod tytułem „Medytacja w życiu codziennym. Ścieżki praktyki w sufizmie uniwersalnym”. Jest książką o jednej z tradycyjnych szkół medytacyjnych, którą znamy pod określeniem sufizm uniwersalny. Jest to ścieżka, w którą inicjował mnie mój nauczyciel 20 lat temu, a wiele lat później zobligował mnie do nauczania jej innych. Gdy piszemy o medytacji z tradycyjnego punktu widzenia to mamy dwie możliwości do wyboru: (1) albo piszemy z perspektywy ogólnej, starając się pokazać pewne ogólne prawidła dotyczące różnych ścieżek medytacyjnych, (2) albo opisujemy teorię i praktykę z punktu widzenia jednej ze ścieżek. Pierwsza opcja jest o tyle atrakcyjna, że nie faworyzujemy żadnej z tradycji mistycznych, a pokazujemy ogólne prawidła, które dotyczą wszystkich ścieżek, ale niewątpliwą wadą takiego przedstawienia jest bardzo duży poziom ogólności. Druga opcja daje nam możliwość dokładniejszego opisu, jak również podejścia nieco bardziej osobistego, bo przecież zazwyczaj opisujemy tę ścieżkę, w którą jesteśmy osobiście zaangażowani. Dlatego też w mojej książce wybieram tę drugą opcję. Przez to ta książka z jednej strony staje się wprowadzeniem do tradycji sufizmu uniwersalnego, a z drugiej takim trochę hołdem dla mojego Nauczyciela i dla samej tradycji, bo wiele dobrego się dzięki temu w moim życiu zadziało.

W każdym razie książkę podzieliłem na 4 części.

W pierwszej części opisuję samą ścieżkę i najważniejsze jej koncepcje. Zatem rozważam po co medytować i czym jest medytacja (rozdział pierwszy), piszę czym jest sufizm uniwersalny, omawiam podstawy psychologii sufizmu, piszę o pracy z jakościami siły, łagodności i harmonii, o relacji nauczyciel-uczeń, o równowadze między życiem wewnętrznym a zewnętrznym.

W drugiej części piszę o różnych odcieniach praktyki sufizmu uniwersalnego, wyjaśniając ich miejsce w szerszym kontekście i cel, dla którego są używane. Gruntowanie opisuję ideę szkoły ezoterycznej (wewnętrznej) i jej praktyki, m.in. pracę z ciałem, modlitwę, pracę z oddechem, różne formy medytacji, pracę z 40 zasadami. Wyjaśniam również inne odcienie praktyki, na które zwrócił uwagę Inayat Khan: tzw. universal worship, będące pracą z jednością ideałów religijnych, medytacja uzdrawiająca, będąca rytuałem medytacyjno-modlitewnym, skoncentrowanym na pomocy innym, ziraat czy symbolistyce czy pracy z poczuciem wspólnoty z innymi, niezależnie od zewnętrznych różnic.

W trzeciej części zamieszczam trochę praktycznych ćwiczeń: kilka przykładów pracy z ciałem (które możecie znać z moich wcześniejszych materiałów), pracę z modlitwami, ćwiczenia pranajamy i praktyki przygotowujące do medytacji.

W ostatniej – czwartej – części zamieszczam kilka tekstów, które dopełniają całościowy obraz ksiażki. Konkretnie jest to tekst 10 myśli sufickich Inayata Khana oraz kilkanaście przypowieści sufickich.

Dla kogo ta książka?

Ta książka nie jest dla osób, które poszukują w praktyce ezoterycznej przygody, ekscytacji i odlotu, ani dla osób, które nie potrafią zaakceptować odmienności czyiś poglądów.

Ale może Cię ona zainteresować, jeśli:
1. Interesuje Cię medytacja w ogóle i ciekawią różne sposoby jej praktyki.
2. Chciałbyś przeczytać książkę o ścieżce medytacyjnej napisaną konkretnym językiem, jednak chciałbyś, żeby nie przynosiło to straty w warstwie tego, co nazywam „duchem praktyki”.
3. Chcesz poznać tę konkretną ścieżkę praktyki w sposób możliwie najbardziej systematyczny.
3. Interesuje Cię co stanowi background mojego życia, mojej praktyki i mojego nauczania.
4. Rezonują w Tobie takie koncepcje sufizmu uniwersalnego jak: praktyka równowagi pomiędzy medytacją a życiem rodzinnym, społecznym i zawodowym, jedność ideałów religijnych, braterstwo i siostrzeństwo.
5. Zetknąłeś się z sufizmem uniwersalnym i chciałbyś spojrzeć na swoje doświadczenia w możliwie najbardziej uporządkowany sposób.

To chyba tyle z podstawowych informacji, jeśli macie jakieś pytania to pytajcie w komentarzach lub mailowo, ew. na Facebooku. Sama książka ukaże się w ostatnim tygodniu lutego, ale można już ją kupić w przedsprzedaży tutaj.

Share This