Ezoteryczna koncepcja ciała jest jednym ze sposobów obrazowania procesu transformacji adepta podążającego ścieżką medytacyjną, jedną z istotnych koncepcji psychologii kontemplacyjnej. Oczywiście najbardziej znaną mistyczną koncepcją ciała jest tantryczny model ćakr i nadi. Dziś jednak 2 słowa o wedantycznym systemie 5 kośi (powłok), który wywodzi się już z Upaniszad, a rozwinięty został na gruncie szkół wedanty (szczególnie adwaita wedanty).

Sam sanskrycki termin kośa tłumaczy się jako powłoka. Odnosi się to do 5 powłok niejako przykrywających atmana, duszę. W literaturze można znaleźć różne interpretacje tego systemu, mnie kośe interesują jako opis transformacji psychologicznej adepta na ścieżce medytacyjnej. Gdy potraktujemy to z takiej perspektywy, wówczas kolejne kośe są niczym innym jako kolejnymi warstwami naszej (nie)identyfikacji. Dwa słowa o tym poniżej.

Annamaja kośa (powłoka pokarmowa)

Jest to warstwa/ etap, w którym człowiek funkcjonuje identyfikując się ze swoim ciałem.

Pranamaja kośa (powłoka energetyczna, powłoka prany/apany)

To aspekt identyfikacji z 5 narządami działania (ręka, noga, mowa, narząd rozmnażania i wydalania) i praną (vayu).

Manomaja kośa (powłoka manasu)

Mówi się, że manomaya kośę konstytuują umysł (manas) wraz z 5 zmysłami. Potraktowana jako etap pracy jest identyfikacją z powyższym.

Vijnanamaja kośa (powłoka mądrości)

Vijnana oznacza intelekt, buddhi, a zatem ta powłoka symbolizuje etap naszej identyfikacji z buddhi, świadomością intuicyjną, aspektem wyższych funkcji umysłowych.

Anandamaja kośa (powłoka błogości)

Powłoka błogości jest wyrazem doświadczenia atmana/ brahmana (Absolutu, Rzeczywistości), takim jakim jest, po porzuceniu wszystkich identyfikacji.

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This