Jeśli wolisz pobrać powyższe nagranie – kliknij tutaj, a jeśli chcesz dodać RSS podkastu-audiobloga to swojego czytnika to znajdziesz go na tej stronie. Link do podkastu na iTunes tutaj! Poniżej tekst dla tych, którzy wolą czytać.

W tradycji ajurwedy wszelkie sposoby leczenia można sklasyfikować pod 2 kategorie: brahmana i langhana. Pierwszy termin oznacza zwiększać; drugi – usuwać, zmniejszać. Większość terapii w ajurwedzie podlega pod langhana, ze względu na fakt, że leczeniu ajurwedyjskim nierównowagę rozpatrujemy od strony czynnika, który jest w nadmiarze (np. brak wilgoci w organizmie rozpatrujemy jako nadmiar suchości). Procedury langhana dzielą się na 2 grupy: śamana (uspokajanie), do której należą poszczenie, ćwiczenia i wystawianie się na słońce; i śodhana (usuwanie z ciała, wyczyszczanie), do której należy pańćakarma i podobne terapie. Do terapii typu brahmana należy np. odżywienie ciała przez właściwą dietę.

Śri T. Krishnamacharya dostosował koncepcję brmhana/langhana do konktekstu jogi. Z brahmana powiązał: wdech i zatrzymanie oddechu po wdechu, aktywność, energetyzację, rozgrzewanie, praktykę wygięć w tył, praktykę dynamiczną, rozgrzewanie organizmu. Langhana w jodze manifestuję się przez wydech i zatrzymanie oddechu po wydechu, pasywność, relaksację, praktykę skłonów do przodu, praktykę statyczną (ale nie wygięć do tyłu), chłodzenie organizmu. Efekt brahmana / langhana można również osiągnąć poprzez pracę z umysłem (np. odpowiednie wizualizacje), jak również przez użycie dźwięku (np. w recytacji mantr). Wszystkie te elementy mogą zostać użyte przez nas dla uzyskania silnego efektu brahmana lub langhana, zależnie od tego, co nam jest potrzebne. Zachęcam do eksperymentów 🙂

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This