W tradycyjnych szkołach medytacyjnych, niezależnie od przyjętego w nich systemu treningu duchowego, gdy adept zakończy trening i jego nauczyciel uzna, że i on(a) może wprowadzać kolejnych adeptów na duchową ścieżkę, nauczyciel udziela udziela mu (jej) autoryzacji, nominując czy ordynując tę osobę na przewodnika na ścieżce.

U sufich owa nominacja na murszida (przewodnika) nazywa się idżazah. Gdy jeden z największych mistyków Indii – Hazrat Inayat Khan kończył swój trening duchowy pod kierunkiem swego nauczyciela – Abu Haszima Madaniego, ten autoryzował go podwójnie: jako szejka (dosłownie starszego”, jeden z tytułów, którymi określa się nauczycieli sufickich) oraz akhi (mojego brata, określenie często występujące w kontekście rycerskim).

Symbolizowało to dwa aspekty bycia nauczycielem: (1) z jednej strony bycie “starszym”, przewodnikiem, nauczycielem (szejk), a (2) z drugiej – bycie młodszym rycerzem (akhi), który ma moralną powinność, by dbać o dobrostan swoich towarzyszy, służyć swoim towarzyszom. Oczywiście ów rycerski kontekst jest również związany z futuwwat – ideą rycerskości na mistycznej ścieżce czyli ideałem życia w duchu wolności dzięki szacunkowi do siebie, innych i do Boga.

Warto pamiętać o tych 2 kontekstach bycia nauczycielem. Z jednej strony przewodnictwo, a z drugiej służba swoim uczniom – towarzyszom na ścieżce. Jak mówił Ibn Arabi, nazywany przez sufich największym nauczycielem: „Ludzie myślą, że nauczyciel duchowy powinien dokonywać cudów i manifestować oświecenie. W rzeczywistości, powinien on jedynie posiadać wszystko to, co potrzebne jest uczniowi”.

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This