Zapewne wielu czytelników tego bloga kojarzy pranajamy (praktyki oddechowo-medytacyjne), w których oddychamy naprzemiennie nozdrzami, zatykając palcami lewe nozdrze, gdy chcemy oddychać prawym i prawe, gdy chcemy, by wdech czy wydech szedł lewą stroną. Jest też ćwiczenie koncentracyjne, w którym staramy się przekierowywać oddech w dane nozdrze bez użycia dłoni, po prostu przez odpowiednie skupienie. Zachęcam do spróbowania.

Usiądź w wygodnej i stabilnej pozycji, z wydłużonym kręgosłupem, ale bez napięcia w barkach. Zamknij oczy. Gdy poczujesz się zrelaksowana/y zrób kilka głębszych oddechów, by poczuć czy oddech biegnie równo prawym i lewym nozdrzem czy też – jak to zazwyczaj bywa – któreś nozdrze jest bardziej zatkane.

Następnie skup się na bardziej drożnym nozdrzu. Nie zatykając drugiego, nie używając mięśni twarzy, samym przekierowywaniem swojej uwagi postaraj się przekierować oddech tylko w to nozdrze, tak by całe powietrze lub większość podczas wdechu i wydechu biegło tym właśnie nozdrzem. Daj sobie na to kilka minut. Jeśli dotrzesz do etapu, w którym wydaje ci się, że powietrze biegnie tylko tą stroną to przyłóż sobie dłoń pod nos i zbadaj czy faktycznie przy wydechach strumień powietrza jest odczuwalny tylko z jednej strony.

Po pewnym czasie tę samą pracę wykonaj z drugim nozdrzem, tym, które na początku było mniej drożne. Daj sobie tyle czasu ile potrzebujesz.

Następnie skoncentruj się na idealnym wyrównaniu przepływu w prawym i lewym nozdrzu. Daj sobie trochę czasu na to. Gdy stwierdzisz, że przepływ powietrza jest idealnie wyrównany możesz to sprawdzić przykładając dłoń do nozdrzy w trakcie wydechu, tak jak podczas 2 poprzednich etapów.

Po wyrównaniu przepływu oddechu w obu nozdrzach, zwróć uwagę, że gdy robisz wdech zazwyczaj bardziej czujesz wewnętrzne części jednego i drugiego nozdrza, a przy wydechu – zewnętrzne. Postaraj się tak poprowadzić oddech, by było wrażenie, że oddech niejako biegnie pośrodku, nie dotykając ani wewnętrznych ani zewnętrznych części kanału nosowego (oczywiście jest to tylko wrażenie związane ze świadomością oddechu w nozdrzach, ale doprowadzi do wysubtelnienia oddechu). Potem pozostań jeszcze na 1-5 minut, oddychając w ten sposób.

Share This