Referencje

Referencje i opinie o Macieju Wielobobie

* * *

„Jest coś wyjątkowego w sposobie nauczania Maćka, podejścia do ludzi i jogi. Jest to ten rodzaj nauczyciela, który konkretnie, rzetelnie i spójnie prowadzi warsztat. Jest otwarty na pytania i dyskusje. Nie ma odpowiedzi ogólnych, wymijających albo tajemniczych, sugerujących, że joga to wiedza duchowa, a zatem tajemna i niezrozumiała dla przeciętnego człowieka. Wie jaki jest cel prowadzonego  warsztatu i konsekwentnie  go realizuje poprzez dobór odpowiednich sekwencji, pozycji i pranajam. Proponując wykonanie znanych asan w zupełnie inny sposób (z oddechem) lub w innym połączeniu, uruchamia odkrycie nowych zakresów i jakości. Uczestnicy mają rzeczywiście szansę dostrzeżenia i pozbycia się skostniałych konwencji i zasad, a co za tym idzie pójście w praktyce o krok lub kilka,  dalej. Dzięki temu ja sama zaczęłam robić trudne dla mnie pozycje, których zrobienie przewidywałam za kilka lat systematycznej pracy. Pomału pozbywam się również kilkuletniego bólu w biodrach i pachwinach. Wrócił postęp, radość z zachodzących zmian i wiara, że to wszystko jednak działa.”
Anna Haracz, Gdańsk, nauczycielka jogi i choreograf (źródło: relacja z warsztatu w październiku 2010 w Gdańsku – portal yogin.pl)

„(…)I wiele będzie tu na rzeczy, także i to, że do Macieja „zjeżdża się” na warsztaty cała Polska. Co najmniej, bo spotkałam na nich na przykład dziewczynę, która na stałe mieszka w Norwegii…
Gdybym pokusiła się o próbę wskazania rysu charakterystycznego dla Maćka – nauczyciela, najważniejszym i najpierwszym słowem byłaby ŚWIADOMOŚĆ. Maciek jest bardzo świadomym nauczycielem i tę świadomość rozsiewa podczas praktyki. (…) Maciek nie daje recept. Jako nauczyciel uwrażliwia na to, co wyprawiamy z naszymi ciałami w asanach. I na to, co asany wyprawiają z nami. UWAŻNOŚĆ – to kolejne słowo, które przykleiłabym do Maćka. I jeszcze SPOKÓJ i PEŁNIA. (…) Ja jeszcze, tak już zupełnie osobiście, dodałabym słowo: RADOŚĆ. Bo praktyka u Maćka jest zawsze pełna radości – z reguły skupionej, ale bywa że eksplodującej jak gejzer (…). Maciek na tym warsztacie jak na tacy pokazał mi samą siebie. (…) krok po kroku wyprowadzał nas ze schematów i stereotypów jogicznych, w które czy to popadliśmy z własnej woli podczas praktyki, czy też z tych, które zostały nam wpojone w trakcie nauki.
Maciek Wielobób oducza uczenia i uczy oduczania. Uwrażliwia nas na siebie. Praktykując z Maćkiem patrzymy na siebie samych i dostrzegamy to, co w nas. Odrzucamy schematy i nawyki – świadomie i samodzielnie (choć pod bacznym okiem Maćka – nauczyciela) uczymy się siebie w sobie. Z radością.”
Madzia Podziewska, Zabrze (źródło: relacja z warsztatów w marcu i kwietniu 2010 w Krakowie na joga-joga.pl)

„(…)Tak jak oddech otwiera wiele granic w naszym ciele, tak Maciej, swym cierpliwym, łagodnym ale i stanowczym podejściem otwierał przed nami kolejne drzwi w jodze, które dotąd pozostawały zamknięte. Poprowadził zajęcia w taki sposób, iż całkiem naturalnie i bez lęku, wielu z nas po raz pierwszy zmierzyło się z wykonaniem urdhva dhanurasany bezpośrednio z tadasany czy sirsasany. W genialny sposób pokazał nam, że to, co do tej pory wydawało się odległe, jest niezwykle bliskie. I tak jak oddech inicjuje ruch, tak Maciej zainicjował – w wielu z nas – nadchodzące zmiany.
Maciej jest nauczycielem, którego od razu obdarza się sympatią i zaufaniem. Dużo tłumaczy, wyjaśnia, odpowiada na wszystkie pytania. Sprawia, iż każdy odczuwa satysfakcję i radość. Przywraca wiarę… (…)”
Sylwia Zalas-Pawłowska, Wrocław (źródło: relacja z warsztatu 7 listopada 2010 we Wrocławiu na yogin.pl)

„Dzięki (…) indywidualnemu podejściu Maćka do uczniów oraz łagodności i pewności, jaką wokół siebie roztacza, można na jego warsztatach pójść o krok dalej, przełamując swoje własne ograniczenia i lęki. Najbardziej jednak podoba mi się na zajęciach Maćka to, że pokazuje kierunek, ale pozwala podążać w jego stronę swoją własną drogą – pomagając nam odnaleźć swoją własną jogę.”
Izabela Raczkowska, Gliwice, nauczycielka jogi (źródło: relacja z seminarium/warsztatu w styczniu 2011 w Krakowie na portalu joga-joga.pl)

„Po raz kolejny wyniosłam z zajęć Maćka przekonanie, iż joga to nie tylko asany, ale przede wszystkim styl życia, na który składa się wiele praktyk, a przede wszystkim to, kim jesteśmy na co dzień. Jego holistyczne podejście, jest niezwykle odczuwalne w sposobie jego nauczania, o czym mogli przekonać się uczestnicy styczniowych warsztatów. Myślę, iż dla wielu z nich, joga nabrała zupełnie nowego znaczenia.”
Ola Ziarnik, Olkusz, nauczycielka jogi (źródło: relacja z warsztatów w Jaworznie 15 stycznia 2011 – portal joga-joga.pl)

„(…)Maciek dał się poznać jako spokojny i zrównoważony nauczyciel, z dużym poczuciem humoru oraz dystansem do tego co robi. Myślę, że te cechy jego osobowości miały największy wpływ na świetną atmosferę podczas warsztatu. Dla mnie najcenniejszym odkryciem podczas tego warsztatu było odnalezienie rozluźnienia jako punktu wejścia w asanę. Utrzymując rozluźnienie w momencie wchodzenia w asanę mogłem pełniej doświadczać siebie oraz odczuć płynących z wykonania pozycji, nie tracąc jednocześnie połączenia z ciałem. (…)”
Andrzej Kozłowski, Lębork, nauczyciel jogi (źródło: relacja z warsztatów w maju 2010 w Gdańku – portal joga-joga.pl)

„Maciek ze swoim spokojem i pogodą ducha przeprowadził nas przez trudny temat oddechu w praktyce jogi świadomie i łagodnie. Pokazał jak ważna w praktyce jest uważność, prostota i równowaga oraz akceptacja. Dla mnie ważne jest to, że po każdym z Jego kolejnych warsztatów dowiaduję się czegoś nowego o sobie…”
Izabela Raczkowska, Gliwice, nauczycielka jogi (źródło: relacja z warsztatów w grudniu 2010 w Jaworznie – portal jogasutry.pl)

„(…)Maciek w moim odczuciu starał się obudzić w nas świadomość ciała, oddechu i umiejętność rozpoznania nawyków i przyzwyczajeń, które są w nas na co dzień. Przez świadomość chciał abyśmy się „oduczali” tego co w praktyce jogi jest nam nie potrzebne. (…) Przez całą praktykę towarzyszył nam melodyjny głos i niebanalne poczucie humoru Maćka. Jego indywidualne podejście do każdego ucznia jest niezwykłe i bardzo mnie urzekło. (…) Dla mnie nauczyciel jogi to przede wszystkim „nauczyciel duszy” i właśnie to coś odnalazłam w Maćku. (…)”
Dominika Fuga, Wrocław, nauczycielka jogi (źródło: relacja z wakacji z jogą z Maciejem Wielobobem w lipcu 2010 – portal yogin.pl)

„(…) Dopiero z perspektywy czasu dotarło do mnie jak wiele czasu, w trakcie obozu, Maciek poświęcał uczestnikom. Poranna i wieczorna praktyka trwały po 3 godziny. Do tego zawsze znalazł czas aby odpowiedzieć na nurtujące pytania. Odbywały się również wieczorne wykłady, w trakcie których posłuchać można było o Krishnamacharyi, ajurwedzie oraz o tym jak budować praktykę własną. Całość przesycona jogą, pasją, radością. (…)”
Magdalena Karciarz, Wrocław, nauczycielka jogi (źródło: relacja z wakacji z jogą z Maciejem Wielobobem w sierpniu 2010 na yogin.pl)

„(…) Podczas tych dwóch dni było trochę śmiechu, niedowierzania i przede wszystkim wiele satysfakcji, kiedy okazało się, że dzięki zrozumiałym i precyzyjnym wskazówkom Maćka nawet osoba, która pierwszy raz w życiu styka się z jogą, może spróbować zmierzyć się z asanami, które wydają się jej niewykonalne. Na warsztatach uczestnicy mogli przekonać się, że praktykę można rozpocząć w każdym wieku i nie trzeba do tego mieć akrobatycznego przygotowania. (…)”
Beata Policht, Przemyśl, nauczycielka jogi (źródło: relacja z warsztatów VII 2010 w Przemyślu na joga-joga.pl)

„(…) Wraz z uczestnikami warsztatów mam nadzieję, że zimową porą znów uda mi się zaprosić Maćka do Przemyśla. Potrafi on stworzyć na zajęciach fantastyczną atmosferę i, co chyba najważniejsze, w przystępny sposób przekazać swoją ogromną wiedzę. (…)”
Anna Golatowska, Przemyśl, nauczycielka jogi (źródło: relacja z warsztatów IX 2010 w Przemyślu na joga-joga.pl)

„(…)Podejście Maćka do praktyki, „gdzie nie ma metodyki w rozumieniu europejskim, gdzie metodyką w rzeczywistości jest uważność” pozwala na radosny eksperyment i zabawę. To, że radość jest energią dało się poczuć na zajęciach. Podstawą pracy na warsztatach było uważne obserwowanie ciała,  stopniowe uświadamianie sobie własnego ciała, oddechu i świadome połączenie ruchu z oddechem. Na tych warsztatach dotarło do mnie jak proste stają się zaawansowane pozycje, kiedy pojawia się zaufanie do samego siebie. Wtedy też pojawia się otwartość na eksperymentowanie i poznawanie siebie. Uważne połączenie ruchu z oddechem, właściwie to oddanie prowadzenia ciała oddechowi umożliwia praktykę spokojną i bez wysiłku.
Dzięki inspiracji Maćka, indywidualnemu podejściu do każdego i fachowym uwagom uczestnicy bez obawy i z radością byli w stanie prawidłowo wykonać trudne, wymagające asany i sekwencje. (…) Te warsztaty były ogromną inspiracją do eksperymentowania i poszukiwań w praktyce własnej.”
Patrycja Gawlińska, Zabrze, nauczycielka jogi (źródło: relacja z warsztatów XII 2009 w Krakowie na joga-joga.pl)

„(…)Interesującym, a nawet zadziwiającym pozostaje fakt, że mimo systematycznego uczestnictwa w warsztatach Maćka, za każdym razem dowiaduję się czegoś nowego o nawet znanych mi asanach, co pozwala na rozwój praktyki własnej i pracy nad sobą. „
Anna Golatowska, Przemyśl, nauczycielka jogi (źródło: relacja z warsztatów w styczniu 2010 w Krakowie na yogin.pl)

„(…)Warsztat minął w pracowitej, ale bardzo przyjemnej atmosferze, zresztą jak każdy u Maćka (a regularnie pojawiam się od ponad 2 lat). (…)”
Bogusław Orkisz, Brzeszcze i Oświęcim, nauczyciel jogi (źródło: relacja z warsztatów II 2010 w Olkuszu na portalu yogin.pl)

„(…)Wykorzystuję wskazówki i metodę pracy przekazaną przez Maćka nie tylko w swojej praktyce, ale również w nauczaniu. Zauważyłam jak obserwacja oddechu i wykonywanie sekwencji ruchu ułatwia uczniom wchodzenie w kontakt z ciałem. Dzięki temu ich praktyka jest bardziej świadoma i uważna. (…)”
Paulina Lichwa, Zielonki, nauczycielka jogi (źródło: relacja z warsztatów X 2009 w Olkuszu na joga-joga.pl)

„(…) Zajęcia z Maćkiem pozwoliły mi dostrzec braki, na których powinnam się skoncentrować, ale również docenić swoje mocne strony. (…) Maciek posiada ogromną wiedzę, poczucie humoru i ma świetne podejście do uczestników zajęć. Bardzo się cieszę, że trafiłam właśnie do niego. Polecam Maćka jako nauczyciela jogi.”
Anna Jurkiewicz, mistrzyni Polski w łyżwiarstwie figurowym 2007, 2008, 2009 (źródło: kliknij tu, by przejść do skanu referencji od Anny)

„(…) Jego podejście do jogi oznacza ciągłą ewolucję, profesjonalizm oraz podejmowanie każdego zagadnienia z osobna de novo. (…) Wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy z ciałem, solidna, nieustannie poszerzana wiedza z zakresu anatomii i fizjologii człowieka oraz codzienna, rzetelna praktyka, z której czerpie radość oraz motywację, to jego wizytówka. Gorąco polecam (…).”
dr Bartosz Krzyżanowski, Kraków, lekarz medycyny (źródło: kliknij tu, by przejść do skanu referencji od Bartosza)

„Maciek (…) ma ogromną wiedzę, doświadczenie i prawdziwą chęć, by pomagać innym, co sprawia, że można mu w pełni zaufać. Maciek świetnie wyczuwa moje możliwości i ograniczenia i tak dostosowuje asany, bym jak najlepiej się rozwijała i robiła cały czas postępy. (…) Polecam Maćka jako nauczyciela jogi wszystkim osobom, które są szczerze zainteresowane swoim rozwojem”
Jagna Łuniewska, Kraków, trener rozwoju osobistego (źródło: kliknij tu, by przejść do skanu referencji od Jagny)

„Swoją przygodę z jogą rozpoczęłam, będąc w drugiej ciąży (…). Ze względu na wyjątkowy stan, w którym się znajdowałam oraz na moje wykształcenie zwracałam szczególną uwagę na holistyczne podejście do kobiety w trakcie zajęć. Byłam bardzo zadowolona i bardzo miło wspominam ten okres, ponieważ zajęcia są kameralne, a prowadzący je profesjonalnie Maciek i Agnieszka sprawiają, że panuje tam wyjątkowo rodzinna atmosfera.(…)”
Marta Drabik, Kraków, położna, (źródło: kliknij tu, by przejść do skanu referencji od Marty)

„(…) Maciek to doświadczony instruktor, posiadający dużą wiedzę i wspaniałe poczucie humoru. Do każdej osoby podchodzi indywidualnie. Już na pierwszych zajęciach potrafi dostrzec poszczególne wady postawy uczestnika oraz dysfunkcje funkcjonalne jego narządu ruchu (…).”
Ilona Górska, Warszawa, magister fizjoterapii (źródło: kliknij tu, by przejść do skanu referencji od Ilony)

„Maciek jest niezwykle kompetentnym nauczycielem jogi. Łączy w sobie długoletnie doświadczenie nauczycielskie z dogłębną znajomością tradycji i filozofii jogi. Jako nauczyciel dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą o różnych aspektach jogi w bezpośredni i zrozumiały sposób. Odwołuje się przy tym nie tylko do tradycji, ale i do osiągnięć współczesnej nauki o człowieku. Choć Maciek jest ciepłą i wyrozumiałą osobą, niemniej posiada niezwykły dar pedagogiczny. Potrafi tak poprowadzić zajęcia, że z zaskoczeniem odkrywasz, że to co wcześniej było trudne do wykonania stało się łatwe, a to co niemożliwe możliwym! (…)”
Piotr Marcinów, Zabrze, nauczyciel jogi (pełny tekst tej i kilku innych referencji przeczytasz w profilu Maćka na GoldenLine)

„Uczestniczyłam w warsztacie Maćka we Wrocławiu i bardzo spodobał mi się jego sposób prowadzenia zajęć. Był łagodny i przyjacielski, a jednocześnie potrafił wyciągnąć z uczestników to, co się dało (ale nie za dużo, co też jest ważne). Warsztat odbył się w świetnej atmosferze i wszyscy dali się ponieść spokojowi i dobremu humorowi Maćka. (…) Obyśmy spotykali na swojej drodze więcej takich nauczycieli.”
Magdalena Mostek, Wrocław, nauczycielka jogi (pełny tekst tej i kilku innych referencji przeczytasz w profilu Maćka na GoldenLine)

„Maciek jest nauczycielem, jakiego chciałby mieć każdy uczeń. Wymagającym, zmuszającym do pokonywania własnych słabości, nie tylko tych związanych z ciałem, ale i z umysłem i wolą. Ćwiczenie jogi na zajęciach u Maćka dało mi wielką satysfakcję, poprawiło moje samopoczucie, stałam się bardziej zdyscyplinowana.”
Anna Kućma, Sheffield

„(…) Maciek podchodzi do ćwiczących na zajęciach bardzo indywidualnie – dzięki czemu bardzo szybko poznaje ich (…) możliwości i słabości. Z jednej strony jest wymagający, ale z drugiej – na zajęciach zawsze panuje przyjazna i podnosząca na duchu atmosfera. Na zajęciach u Maćka szybko uczysz się, że przy regularnej praktyce asana, która do tej pory była trudnością, stanie się osiągalna do wykonania. Co więcej, zaangażowanie Macka w praktykę uczniów, daje przekonanie, że zależy mu bardzo mocno na tym, byśmy się jogowo rozwijali. Jest to dla mnie bardzo ważne, bo właśnie dzięki temu czuję, że moja praktyka Jogi przez ostatnie pół roku zrobiła milowy krok do przodu. (…)”
Aleksandra Uruszczak, Kraków (pełny tekst tej i kilku innych referencji przeczytasz w profilu Maćka na GoldenLine)

„Maciek jest nauczycielem takim jakich dziś ze świecą szukać. (…) Potrafi być stanowczy i wymagający, twardo realizując założone cele, zawsze stawiając bezpieczeństwo podopiecznych na pierwszym miejscu. Jego ogromna wiedza przekazywana, często z humorem, w obiektywny sposób i zawsze poparta odpowiednimi źródłami, doskonale motywuje do stawiania sobie coraz ambitniejszych celów. Odnoszę nieodparte wrażenie, że Maciek najbardziej zadowolony jest z najmniejszych nawet sukcesów swoich uczniów i cierpi gdy ci się obijają. I to właśnie ta cecha połączona z wrodzoną wrażliwością i głęboką troską o innych czyni z Maćka nowoczesnego lidera za którym podążają inni oraz wzór do naśladowania.”
Bartłomiej Galus, Kraków (pełny tekst tej i kilku innych referencji przeczytasz w profilu Maćka na GoldenLine)

„Gorąco polecam zajęcia u Maćka. Ćwiczyłam jogę w różnych miejscach, ale dopiero dzięki atmosferze jaką Maciek stwarza swoją osobą, podejściem do ucznia, zrozumiałam, że mogę przekraczać dotychczas „niby trwałe” bariery w sobie i we własnym ciele. Genialne jest to, że łagodność, szacunek i poczuciem humoru jakie Maciek stwarza daje o wiele więcej niż dotychczas znany mi „wojskowy rygor” i zamęczanie własnego organizmu. No i wiedza!!! Byłam pod wrażeniem. Widać, że Maciek ma ogromną wiedzę nie tylko samej „sportowej” jogi, ale całego systemu stojącego za jogą.”
Beata Kosowicz, Kraków

„(…) Maciek jest bardzo troskliwym, cierpliwym i wymagającym nauczycielem. Nigdy nie pobłażał mojemu marudzeniu, ale gdy coś sprawiało mi realną trudność, zawsze mogłam liczyć na jego zrozumienie i wsparcie. Jego wiedza i dzielenie się nią z uczestnikami zajęć świadczą o kompetencjach, a także budują ogromne poczucie bezpieczeństwa. (…)”
Dorota Gdowska, Kraków (pełny tekst referencji na stronie Pracowni Jogi Macieja Wieloboba)

„(…) Zawodowo zajmuję się doradztwem personalnym i z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że Maciek to właściwa osoba na właściwym miejscu!:) A tak na serio to Maciek łączy pasję z profesjonalizmem. Jego ogromna wiedza wzbudza zaufanie. Na zajęciach panuje miła i luźna atmosfera, często można posłuchać ciekawych historyjek związanych z jogą i jej nauczycielami, przeplatanych dobrym humorem. Jednocześnie trzeba się napracować, ale dzięki metodzie którą stosuje Maciek (praca z oddechem) umysł i ciało uwalniają się od napięcia i regenerują siły. (…)”
Krzysztof Bukański, Kraków (pełny tekst tej i kilku innych referencji przeczytasz w profilu Maćka na GoldenLine)

„Świadomość Macka poraża i zaraża. Wyczucie, które łączy delikatność i siłę zasługuje na uznanie. Jego wytrwałość oraz radość pozwala na to, by uczyć się siebie w sobie 🙂  Jest nauczycielem w pełni tego słowa znaczenia. Profesorski dystans, wiedza i harmonia wymiksowane są z przyjaźnią i zrozumieniem. Maciek uczy PEŁNI.”
Magdalena Podziewska, Zabrze

„Maciek jest mądrym i czujnym nauczycielem. Prezentuje indywidualny stosunek do uczestników zajęć. Mobilizuje do ćwiczeń, ale nie tworzy napiętej, przytłaczającej atmosfery. Zaufanie budzi zarówno jego wiedza dotycząca praktyki jogi, jak i znajomość anatomii ludzkiego ciała. Dzięki temu zajęcia stają się nie jedynie fizycznymi ćwiczeniami, ale i swoistą lekcją świadomości. Cenię go za zaangażowanie w pracę oraz przyjazną postawę wobec uczestników zajęć.”
Magdalena Zdrodowska, Kraków

Share This