Szkolenie online
Tradycja jogi: duchowość jogi i siła koncentracji
Nauczyciel prowadzący: Maciej Wielobób
Niezależnie z jak szerokiego spektrum praktyk jogi korzystamy (czy tylko z asan czy też z narzędzi medytacyjnych, praktyk etyczno-psychologicznych itd.), warto wiedzieć, że za jogą stoi udokumentowana tradycja, którą możemy datować przynajmniej 3,5 tysiąca lat wstecz (a wielu joginów powie, że dużo wcześniej). Dlatego zapraszamy do zanurzenia się co nieco w tradycję jogi, która jest tradycją rozmaitych szkół, nauczycieli i tekstów.
Pozycja tradycyjnych traktatów w jodze jest bardzo wysoka, porównywalna z autorytetem najważniejszych nauczycieli, ale oczywiście studiowanie ich niekoniecznie każdego porywa. Dlatego, korzystając z różnych tradycyjnych tekstów, nasze spotkania o tradycji oprzemy o konkretne tematy, które w nich są przedstawione. Nie przeładujemy się wówczas czytaniem trudnych z początku tekstów, a zanurzymy się w najważniejsze zagadnienia, które są w nich poruszane. Jednocześnie zilustrujemy ważne zagadnienia określoną praktyką, szczególną uwagę poświęcając koncentracji, ponieważ jeśli określenie na duchową ścieżkę – sadhana – przetłumaczymy jako ścieżka osiągnięć to skupienie uwagi będzie najważniejszym osiągnięciem.
Głównym tematem nagranego warsztatu jest Duchowość jogi i siła koncentracji. Mówimy – w oparciu o Bhagawadgitę – o jodze jako wyzwoleniu z okowów nieszczęścia. Przybliżamy też najważniejsze dla tradycji indyjskiej pojęcia: karman i dharma, a na tej podstawie wyjaśniamy 3 główne nurty praktyki jogicznej: jogę wiedzy (dźnanajoga), jogę czynu (karmajoga) oraz jogę miłości (bhaktijoga). Wprowadzamy również w naukę o koncentracji, przekazywaną przez wiele ścieżek indyjskiego mistycyzmu. Jednak najbardziej istotna będzie praktyka – nie będziemy praktykować asan, ale pracujemy ze skupieniem (pracując z różnymi aspektami koncentracji) i oddechem.
Warsztat będzie nagrywany, więc można w nim wziąć udział także oglądając nagrania po transmisjach na żywo. Gwarantujemy dostęp do materiałów przez 6 miesięcy.
Termin i godziny warsztatu
Sobota, 28 października 2023, godz. 16.00-20.00
Niedziela, 29 października 2023, godz. 9.00-14.00
Jednego i drugiego dnia będzie 20-30 minutowa przerwa. Zarówno w sobotę jak w niedzielę skończymy, gdy zrealizujemy materiał przeznaczony na dany dzień, więc godziny zakończenia należy potraktować z pewnym marginesem ok. 15-20 minut.
Cena szkolenia: 520 zł
Obejmuje udział w warsztacie online i dostęp do nagrań z warsztatu do 6 miesięcy po warsztacie.
„Miejsce” warsztatu
Szkolenie odbędzie się jako transmisja na żywo na dedykowanej mu grupie na Facebooku, dlatego by wziąć w nim udział trzeba mieć konto na tym portalu.
Jeśli chcesz wykupić warsztat…
Przelej 520 zł na rachunek:
Agnieszka Wielobób, os. 2 Pułku Lotniczego 9/48, 31-867 Kraków
mBank, nr rach.: 19 1140 2004 0000 3602 8113 0268
A następnie zgłoś się mailowo na adres agawielobob@gmail.com