Część osób skarży się, że joga nie działa. Załóżmy, że to co ćwiczą, praktykują jest wykonywane prawidłowo. Pomimo to, joga faktycznie może nie działać tak jak ćwiczący tego oczekuje. Otóż bardzo często osoby ćwiczące tylko asany jogi oczekują efektów, które są opisane w tradycyjnych traktatach jogicznych. A pamiętajmy o tym, że w traktatach tych nie pisano o efektach asan, a o skutkach medytacji.

Co więcej, niektóre osoby praktykujące z oddaniem medytację, też mogą mieć poczucie, że nie działa ona tak jak sobie tego życzą. Warto pamiętać, że wyrywkowe stosowanie jednego elementu tradycyjnej praktyki będzie przynosić fragmentaryczne efekty. Wiele osób stosuje samą pracę z ciałem lub tylko praktykę uważności, a to zaledwie niewielki fragment całości ścieżki obok szerokiego spektrum metod i technik, które opisałem np. tutaj, choćby absolutnie niezbędnych na ścieżce praktyk etycznych. Jeśli zastosujesz całościową pracę – zawsze osiągniesz efekty. Powodzenia!

 

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This