“Perfumując skorpiona nie możesz żyć nadzieją, że unikniesz ukąszenia”
Hazrat Bahauddin Naqshband

Powyższy cytat jest jedną z najbardziej znanych myśli Bahauddina, wybitnego mistyka sufickiego. Tego wpisu nie należy traktować jako analizy i interpretacji mocnej myśli wielkiego sufiego. W ten sposób bym ją strywializował i odebrał jej znaczenie. Ten wpis potraktujcie jako podzielenie się obserwacją, że rozmawiając z ludźmi, niestety nadzwyczaj często obserwuję tę złudną nadzieję, że być może tylko ten jeden raz “poperfumowanie skorpiona” wyjątkowo pomoże…

Nierozwiązany problem pozostaje nierozwiązanym problemem, niezależnie od tego jak to zinterpretujemy. Pozostawienie dobrego wrażenia nie spełni tej samej funkcji, co załatwienie danej sprawy. Gdy człowiek funkcjonuje w zamkniętym układzie sił, nie nastąpi żadna zmiana, jeśli nie wprowadzimy nowej siły do tego układu. Dlatego zmiana polega na wyważonym, harmonijnym działaniu, nie na tematach zastępczych, nie na robieniu dobrego wrażenia, nie na czekaniu na cud, nie na obwinianiu się… Działanie jest jedyną formą, która przynosi zmiany!

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This