Kochani!
Dziękuję za wspólną uważną praktykę, która może choć trochę pozwoliła nam się pooduczać 🙂
- Tutaj znajdziecie zamkniętą grupę-helpdesk o medytacji, zarówno w formie „świeckiej” jak i „ezoterycznej”, można tu zadawać pytania, a ja co jakiś czas też wrzucam swoje medytacyjno-mistyczne wynurzenia 😉 https://www.facebook.com/groups/757727517686744/
- Tradycyjną formą nauczania medytacji, przynajmniej w tradycji, z której ja się wywodzę, jest tzw. sohbet – dyskurs. Rozmowa z samą/samym (prawdziwym) sobą, z nauczycielem, z tradycją/ścieżką. To ważna rzecz na ścieżce do wolności duchowej / osobistej.
- Wprowadzenie do medytacji: https://maciejwielobob.pl/2014/11/wprowadzenie-do-medytacji/
- 2 popularne błędy w rozumieniu uważności: https://maciejwielobob.pl/2016/09/uwaznosc-2-bledy/
- O relaksie z medytacyjnej perspektywy: https://maciejwielobob.pl/2014/09/relaks-medytacja-joga/
- Nagranie praktyki relaksu, prowadzonej przeze mnie: https://maciejwielobob.pl/2016/05/podcast-medytacja-uwaznosc-1/
- Medytacyjna koncepcja umysłu: https://maciejwielobob.pl/2016/03/umysl-joga-medytacja/
- Wieczorny rytuał oczyszczania umysłu: https://maciejwielobob.pl/2016/07/wieczorne-oczyszczanie-umyslu/
- Praktyka trataki – podstawowa wersja (nagranie): https://maciejwielobob.pl/2016/06/podcast-medytacja-uwaznosc-2/
- Praktyka trataki w wersji z kreatywną wizualizacją (nagranie, jest też link do instrukcji): https://maciejwielobob.pl/2016/08/podcast-medytacja-uwaznosc-4/
- 20 oddechów oczyszczających: https://maciejwielobob.pl/2012/06/pranajama-20-oddechow-oczyszczajacych/
- O 3 aspektach oddechu: https://maciejwielobob.pl/2016/10/oddech-pranajama-medytacja/
- Praktyka uważnej obecności – praca z pełną życzliwości i miłości uwagą: https://maciejwielobob.pl/2016/07/uwazna-obecnosc-medytacja/
- Medytacje chodzenia i chodzone: https://maciejwielobob.pl/2015/02/medytacja-chodzenia-medytacje-chodzone/ (chodzoną robiliśmy z powtarzeniem wdech – wydech)
- Medytacja miłującej dobroci: https://maciejwielobob.pl/2016/01/medytacja-milujacej-dobroci/
- Amal (samadhi) – praktyka porzucania identyfikacji – instrukcja poniżej.
Amal
Połóż się na kocu lub macie. Wyobraź sobie, że leżysz pośrodku dosyć dużego, kwadratowego pomieszczenia w dokładnie takiej samej pozycji, jak faktycznie ułożyłeś się do tej praktyki. Nogi wskazują w stronę jednej ściany, a może nawet jej rogów, głowa w stronę przeciwnej ściany, prawy i lewy bok ciała są równoległe do ścian po swoich stronach. Staraj się nie tylko jak najwyraźniej zwizualizować swoje ciało w tym pomieszczeniu, ale też poczuć, że samotnie leżysz na środku tego właśnie pomieszczenia. Jeśli wizualizacja jest dla Ciebie prosta, możesz sobie wyobrażać swoje ciało jako swego rodzaju pięcioramienną gwiazdę, w którym to wyobrażeniu z głowy, dłoni i stóp promieniuje delikatne złote światło. Wyobrażenie wizualne twórz tak, jakbyś widział tę sytuację ze swojej perspektywy, nie z góry ani z boku…
Gdy już poczujesz, że Twoja wizualizacja jest optymalnie wyraźna, zacznij sobie wyobrażać, że Twoje ciało rośnie, rozprzestrzenia się, aby stopniowo wypełnić całe pomieszczenie. Docelowo nogi i głowa dotykają różnych ścian, a prawy i lewy bok znacząco zbliżają się do ścian po prawej i lewej stronie.
Gdy pojawiają się jakieś myśli, umieszczaj je w centrum ściany po prawej stronie, natomiast emocje odkładaj w centrum ściany po lewej stronie. Być może dotrzesz do punktu, w którym nie będziesz się identyfikować ani z ciałem, ani z emocjami, ani z umysłem — nie będzie wtedy doświadczenia „ja”, będzie tylko Obecność.
Lektury uzupełniające:
Maciej Wielobób, „Uważność w praktyce. Tradycyjne techniki uważności i medytacji dla współczesnego człowieka” – uporządkowanie i przedstawienie różnych technik medytacji.
Maciej Wielobób, „Duchowość na co dzień. Ścieżka współczesnego mistyka” – o medytacji jako ścieżce od bardziej ezoterycznej strony.
Bhagawadgita w tłumaczeniu Joanny Sachse (dosyć trudno dostępna niestety), a jeśli nie to przekład Anny Rucińskiej.