fbpx

Materiały dla osób, które brały udział w warsztatach pranajamy

Proszę o pobranie/spisanie itp. technik, które są potrzebne, ponieważ tę stronę zawieszam tylko na czas do końca grudnia

Techniki:
1. Oddychanie brzuszne chyba każdy będzie pamiętał, jak nie to proszę o kontakt
2. Kapalabhati: strona 17 mojego bezpłatnego ebooka o pranajamie: https://maciejwielobob.pl/ksiazki/pranajama-e-book/
3. Brahmari pranajama: strona 44 mojego ebooka o pranajamie: https://maciejwielobob.pl/ksiazki/pranajama-e-book/
4. 20 oddechów oczyszczających: https://maciejwielobob.pl/2012/06/pranajama-20-oddechow-oczyszczajacych/
5. pranajama projekcyjna – instrukcja: https://maciejwielobob.pl/2013/03/pranajama-projekcyjna/
6. pranajama projekcyjna – nagranie: https://maciejwielobob.pl/newsletter/medytacja-do-pobrania/
7. pranajama projekcyjna przy ścianie – instrukcje poniżej
8. pranajamy z trójkątami: strona 37 mojego ebooka o pranajamie (link do pobrania powyżej)
9. o oddechu, synchronizacji ruchu z oddechem i bandhach: https://maciejwielobob.pl/2012/10/synchronizacja-ruchu-z-oddechem/
mula bandha a “mięśnie Kegla” + tytuł książki o treningu mięśni dnia miednicy: https://maciejwielobob.pl/2013/04/czym-nie-jest-mula-bandha/

10. pranajama z abstrakcyjnym przedmiotem koncentracji – instrukcje poniżej
11. mini wideo-warsztat synchronizacji ruchu z oddechem w praktyce do przećwiczenia: https://www.youtube.com/watch?v=Z8Ww5GuitWQ

12. Mój 7-minutowy wykład wprowadzajacy do pranajamy na wideo: https://www.youtube.com/watch?v=wSknjFrJudQ

13. Ćwiczenie z przekierowywaniem oddechu mentalnie: https://maciejwielobob.pl/2015/11/koncentracja-oddech-cwiczenie/

Pamiętajcie, że jak są pytania lub potrzebujecie wskazówek co do rozpoczynania lub kontynuowania pranajamy czy medytacji, dajcie znać. Poniżej jeszcze dwie techniki:

Pranajama projekcyjna ze ścianą (wysyłanie uwagi poza swoje ciało)

Usiądź na krześle lub poduszce medytacyjnej twarzą w stronę ściany, w takiej odległości, abyś siedząc z zamkniętymi oczami czuł(a) obecność ściany na takiej zasadzie jak czujemy czasem przeszkody poruszając się z zamkniętymi oczami. Zazwyczaj trzeba usiąść między 50 cm a 2 metry od ściany. Gdy znajdziesz odpowiednią odległość, usiądź i zamknij oczy. Daj sobie chwilę czasu na uspokojenie umysłu i porzucenie kontroli nad pojawiającymi się wrażeniami. Po prostu postań uważna/y, pozwól przepływać wszelkim pojawiającym się doświadczeniom, nie oceniaj ich ani nie nazywaj.

Gdy poczujesz, że jesteś w zrelaksowanym stanie możesz przejść do rozpoczęcia właściwej pranajamy. Z kolejnymi wydechami wyobrażaj sobie strumień jasnego, złotego światła wychodzący z centrum twojej klatki piersiowej na wysokości serca. Ten wyobrażony strumień światła niesiony na wydechu dochodzi do ściany, wsiąka w nim i znika za nią. Zatrzymaj na 1 sekundę oddechu po wydechu, po czym zacznij robić wdech. Po chwili wyobraź sobie, że strumień światła wraca zza ściany tą samą drogą, kierując się w stronę twojego serca. Na 1-2 sekundy zatrzymaj oddech po wdechu, po czym zacznij cykl od początku. Wykonaj kilka do kilkunastu powtórzeń, zanim przejdziesz do drugiego etapu praktyki.

Na kolejnym etapie pracujemy prawie tak samo, jednak strumień światła z okolicy serca kierujemy lekko skośnie do góry (tak, by w naszym wyobrażeniu wchodził w ścianę na wysokości głowy lub trochę wyżej). Oczywiście przy wdechu wyobrażamy sobie, że strumień światła również wraca tę samą drogą. Tak jak na pierwszym etapie wykonujemy w ten sposób kilka do kilkunastu oddechów. Przechodząc do kolejnych części pranajamy wyobrażenie prowadzimy analogicznie, tylko skośnie w dół, następnie w lewo i prawo. Na każdym etapie pozostajemy po kilka do kilkunastu oddechów. Na końcu wracamy jeszcze na kilka oddechów do etapu pierwszego, w którym strumień światła jest kierowany na wprost od serca.

Po zakończeniu pozostajemy jeszcze w stanie uważności, obecności przez kilka minut, z zamkniętymi oczami w ciszy.

Podstawowy wariant kasab

Ważna uwaga na początek:

Nie praktykuj ten pranajamy na siłę. Dla wielu osób podany rytm oddechu jest zbyt forsowny, praca na siłę z oddechem może niekorzystnie wpływać m.in. na układ nerwowy.

Rytm i kierunek oddychania:

Wdech lewym nozdrzem 4 sekundy – zatrzymanie oddechu po wdechu 8 sekund (zatykając oba nozdrza) – wydech prawym nozdrzem 4 sekundy – wdech prawym nozdrzem 4 sekundy – zatrzymanie oddechu po wdechu (zatykając nozdrza) 8 sekund – wydech lewym nozdrzem 4 sekundy – wdech prawym i lewym nozdrzem 4 sekundy – zatrzymanie oddechu po wdechu (zatykając nozdrza) 8 sekund – wydech prawym i lewym nozdrzem 4 sekundy.

Tradycyjnie wykonuje się 3-7 powótrzeń powyższego cyklu (1 cykl to 3 oddechy).

Koncentracja:

Z wdechem skupiamy się na odczuciu (odczuciu, nie wyobrażeniu) wdychania (boskiej) energii / (boskiego) światła / wyższej świadomości etc., na zatrzymaniu oddechu po wdechu koncentrujemy się na doświadczeniu wchłonięcia, przyjęcia, zaabsorbowania tego, co nabraliśmy z wdechem, a na wydechu – skupiamy się na doświadczeniu oddania tego, czego nie byliśmy w stanie „przyjąć”.

Share This