Najważniejszy tekst ajurwedy Ćaraka samhita (prawdopodobnie napisany w I-II w. n.e.) – informuje nas o 3 przyczynach złego zdrowia, jakimi są: używanie zmysłów, przemiana i brak uważności. Poniżej pokrótce opisuję, co “autor miał na myśli”.

1. Używanie zmysłów (wzrok, słuch, jedzenie)

a. niewystarczające (deprywacja)

b. nadmierne (nadmiar bodźców)

c. niewłaściwe.

Zmysły odżywiają umysł, wpływając pośrednio na nasze zachowanie i styl życia. Dlatego też zmysły muszą zostać zaspokojone przez ograniczoną, nieprzesadną stymulację. Zarówno sytuacja niewystarczającego użycia zmysłów, jak i nadmiernego ich użycia, jest niekorzystna. Zmysły także mogą zostać użyte w niewłaściwy sposób, czego przykładem może być czytanie w ciemności czy patrzenie na coś zbyt jasnego.

2. Przemiana (parinama)

Wszystko wokół nas i w nas samych podlega określonym przemianom. Zmieniają się pory roku, pory dnia, jak również podlegamy pewnemu ciągowi wydarzeń, krótkoterminowych zmian. Aby pozostać w zdrowiu, musimy uzwględniać wszystkie te zmiany w naszym postępowaniu. Niestety widziałem wielokrotnie osoby praktykujące asany jogi w sposób niekorzystny dla siebie np. ze względu na wiek czy stan swojego zdrowia. Takie działanie będzie coraz bardziej wytrącać nas z równowagi. Akceptacja zmiany i elastyczne reagowanie na nią jest ważnym krokiem w kierunku szerokopojętego zdrowia psychofizycznego.

3. Brak uważności (prajna-aparadha)

Według Ćaraka samhity jest to główna przyczyna chorób. Również w Jogasutrach Patańdżalego brak świadomości (avidya) jest podstawową przyczyną cierpienia. Jeśli macie np. problemy z kręgosłupem to łatwo będzie prześledzić Wam wpływ braku uważności na rozwój sytuacji chorobowej. Lekarstwem na brak uważności jest oczywiście praktyka uważności. Dlatego A.G. Mohan podkreśla, że w terapii jogą od sposobu wykonywania asan ważniejszy jest sposób świadomego oddychania. Świadome oddychanie jest jedną z form praktyki uważności i uruchamia cały mechanizm, w którym poprzez zwiększenie uważności rozpoczynamy procesy zdrowienia i samoregulacji.

Zapisz się na newsletter

Pozostań w kontakcie ze mną i zapisz się na mój newsletter, którym wysyłam użyteczne materiały o głębi tradycyjnej jogi i medytacji oraz informacje o moich aktualnych inicjatywach. Po zapisaniu się i potwierdzeniu zapisu otrzymasz też dostęp do bazy z materiałami, m.in. moją pierwszą książką "Terapia jogą" w pliku pdf czy ebookiem Hazrata Inayata Khana pt. "Życie wewnętrzne".

 

Maile, które podajecie są wykorzystywane jedynie do wysyłki tego newslettera. Pełną politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

You have Successfully Subscribed!

Share This