Zasady mistycznej ścieżki uważności

medytacja uważność mistycyzm

Ścieżka mistyczna, choć może wydawać się trudna do uporządkowania, rządzi się jednak pewnymi prawidłami, które czynią drogę bardziej owocną. Wielu mistyków ujmowało te prawidła w zasady postępowania na ścieżce. Dziś przedstawiam 8 zasad ścieżki mistycznej wg Abdula Khaliqa Ghujduwaniego (zm. 1179), jednego z sufickich mistrzów, z których nauczania wyrosła później ścieżka Nakshbandhi (+ wspominam […] Czytaj dalej »

3 aspekty oddechu i 5 rodzajów pranajamy (medytacji oddechu)

oddech pranajama medytacja Maciej Wielobób

W zasadzie w każdej tradycji medytacyjnej bardzo istotną rolę odgrywa oddech i praktyki z nim związane. Trzeba jednak zrozumieć, że to, co jest określane jako pranajama nie jest wcale „ćwiczeniem oddechowym”, a sam termin „oddech” znaczy dla mistyka dużo więcej niż dla większości ludzi. 3 aspekty oddechu z perspektywy medytacji […] Czytaj dalej »

Psychologia jogi: 5 poruszeń umysłu

medytacja joga poruszenia umysłu cittavritti

Umysł ludzki może być zarówno źródłem uwikłania, jak i punktem wyjścia na drodze do wolności. Wszystko zależy od tego w jaki sposób go używamy. Znamy przykłady zarówno osób, które zniszczyły swoje życie umysłowym nastawieniem, ale też i takich, które odpowiednio wykorzystując możliwości umysłu dzięki dogłębnej znajomości mechanizmów nim kierujących dokonali […] Czytaj dalej »

Czym uważność nie jest? O 2 błędach w rozumieniu uważności

medytacja uważność obecność Maciej Wielobób

Ze względu na subtelność pojęcia uważności/obecności pojawia się w medytacyjnej praktyce wielu osób pewien błąd, który niestety może pokierować ich medytacyjne doświadczenie na poważną mieliznę. Błąd ten jest utrwalany przez nie do końca świadomych nauczycieli/instruktorów i przez wszechobecne, nieco mylące określenie „świadomość obserwatora”, które część osób traktuje dosłownie. Próbę definicji […] Czytaj dalej »

Moi najważniejsi nauczyciele

Karimbakhsh Witteveen Maciej Wielobób medytacja mistycyzm

Muszę powiedzieć, że życie było dla mnie dosyć łaskawe, stawiając na mojej drodze wielu wspaniałych nauczycieli. Jednakże trzech przewodników zajmuje szczególne miejsce w moim sercu i chciałbym dziś napisać dwa słowa o każdej z tych osób. Karimbakhsh H.J. Witteveen Karimabkhsha (ur. 1921 r.) poznałem wiosną 1994 roku, gdy przyjechał ze […] Czytaj dalej »

Nasruddin: mistycyzm na wesoło

By © Nevit Dilmen, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1628950

Być może zetknęliście się z sufickimi przypowieściami o Nasruddinie. Mułła Nasruddin jest postacią legendarnego sufickiego mistyka z Anatolii, bohaterem niezliczonych powiastek. Nie wiadomo czy był postacią autentyczną, ale opowieści o nim znane były już na Bliskim Wschodzie od XIII wieku. Niewątpliwie jednak istniał i istnieje w niektórych szkołach sufickich i […] Czytaj dalej »