Psychologia jogi: 5 poruszeń umysłu

medytacja joga poruszenia umysłu cittavritti

Umysł ludzki może być zarówno źródłem uwikłania, jak i punktem wyjścia na drodze do wolności. Wszystko zależy od tego w jaki sposób go używamy. Znamy przykłady zarówno osób, które zniszczyły swoje życie umysłowym nastawieniem, ale też i takich, które odpowiednio wykorzystując możliwości umysłu dzięki dogłębnej znajomości mechanizmów nim kierujących dokonali […] Czytaj dalej »

Czym uważność nie jest? O 2 błędach w rozumieniu uważności

medytacja uważność obecność Maciej Wielobób

Ze względu na subtelność pojęcia uważności/obecności pojawia się w medytacyjnej praktyce wielu osób pewien błąd, który niestety może pokierować ich medytacyjne doświadczenie na poważną mieliznę. Błąd ten jest utrwalany przez nie do końca świadomych nauczycieli/instruktorów i przez wszechobecne, nieco mylące określenie „świadomość obserwatora”, które część osób traktuje dosłownie. Próbę definicji […] Czytaj dalej »

Moi najważniejsi nauczyciele

Karimbakhsh Witteveen Maciej Wielobób medytacja mistycyzm

Muszę powiedzieć, że życie było dla mnie dosyć łaskawe, stawiając na mojej drodze wielu wspaniałych nauczycieli. Jednakże trzech przewodników zajmuje szczególne miejsce w moim sercu i chciałbym dziś napisać dwa słowa o każdej z tych osób. Karimbakhsh H.J. Witteveen Karimabkhsha (ur. 1921 r.) poznałem wiosną 1994 roku, gdy przyjechał ze […] Czytaj dalej »

Nasruddin: mistycyzm na wesoło

By © Nevit Dilmen, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1628950

Być może zetknęliście się z sufickimi przypowieściami o Nasruddinie. Mułła Nasruddin jest postacią legendarnego sufickiego mistyka z Anatolii, bohaterem niezliczonych powiastek. Nie wiadomo czy był postacią autentyczną, ale opowieści o nim znane były już na Bliskim Wschodzie od XIII wieku. Niewątpliwie jednak istniał i istnieje w niektórych szkołach sufickich i […] Czytaj dalej »

Otwarta Droga: mistycyzm na co dzień

Maciej Wielobób otwarta droga sufizm uniwersalny mistycyzm medytacja

Wznieś nas ponad podziały i różnice, które dzielą ludzi… (Hazrat Inayat Khan) Poniżej, w skrótowej, ale – mam nadzieję – zrozumiałej formie, przekazuję czym jest Otwarta Droga, ścieżka medytacyjna, której nauczam. Jeśli zechcecie przeczytać poniższy tekst to będę Wam osobiście wdzięczny za przeczytanie go w całości, dzięki czemu otrzymacie możliwie […] Czytaj dalej »

Współczesne metody jogi – próba uporządkowania

metody jogi

Termin joga można rozumieć na wiele różnych sposobów i często adepci jogi (czy to w formie medytacyjnej czy asanowej) gubią się w gąszczu tych znaczeń. Pośród wielu znaczeń można wyróżnić 3 najistotniejsze: (1) joga jako praktyka asan (znaczenie współczesne, od XX wieku wzwyż), (2) joga jako joga klasyczna Patańdżalego (a […] Czytaj dalej »