Podkast: Medytacja i uważność w życiu codziennym. Odcinek 1: Relaksacja

Podcast "Medytacja i uważność w życiu codziennym" (Maciej Wielobób)

W pierwszym odcinku podkastu „Medytacja i uważność w życiu codziennym” zajmujemy się w praktyce nauką jednej z podstawowych kompetencji w medytacji – umiejętności wchodzenia w stan głębokiego relaksu. Przygotuj sobie miejsce, gdzie będziesz mogła/mógł się wygodnie położyć i włącz nagranie! Jeśli chcesz pozostawać w kontakcie ze mną, dostawać powiadomienia o […] Czytaj dalej »

Relaks: terapia autogenna i trening autogenny

Współcześnie, gdy wzrosła świadomość negatywnego oddziaływania napięcia na nasze ciało, psychikę i skuteczność w działaniu, pojawia się coraz więcej osób, które poszukują różnego rodzaju form, które pozwalają się od tegoż napięcia uwolnić. Warto pamiętać, że dana – nawet najbardziej rozluźniająca – technika wyrwana z kontekstu i praktykowana w oderwaniu od […] Czytaj dalej »

Moje uczciwe ja: Nie szukaj zysku kosztem innych! (żelazna zasada 9)

Po minimum 40 dniach praktyki żelaznej zasady 8 (wszystkim 40 zasadom i sposobowi ich praktyki możesz się przyjrzeć tutaj), przechodzimy do praktyki 9. żelaznej zasady, która brzmi: Moje uczciwe ja: Nie szukaj zysku kosztem innych. Na duchowej ścieżce musimy zrównoważyć dwie – wydawałoby się, że będące nie do pogodzenia – […] Czytaj dalej »

Co chce Ci powiedzieć Twój dyskomfort?

Co się stało, już się nie odstanie. Przyznanie się do tego nie sprawia, że sytuacja jest gorsza. Wypieranie tego nie sprawia, że problem odchodzi. A ponieważ ów problem jest faktem, oznacza to, że jest tutaj, byśmy weszli z nim w interakcję. Eugene Gendlin Zaobserwowałem pewną niepokojącą tendencję, także wśród osób […] Czytaj dalej »

Medytacja dla dzieci w praktyce

Skupienie ;)

Istotą medytacji z tradycyjnej perspektywy oczywiście nie jest jej utylitarność, a raczej bardziej pewna jej metafizyka, tym niemniej trudno nie zauważyć wielu korzyści, które niesie, choćby tych widocznych na pierwszy rzut oka: umiejętności relaksu, koncentracji i bardziej uważnego sposobu przeżywania. Są to kompetencje, które są potrzebne nie tylko dorosłym, ale […] Czytaj dalej »

Medytacyjny trening poglądów w praktyce: wejście w sens abstrakcji

wejsciewsensabstrakcji

Pisałem już wcześniej o sufickim treningu poglądów, który ma celu oczyszczenie umysłu, także z przywiązania do własnych poglądów i opinii (a jak mówi Idries Shah „Opinia to najczęściej coś, co ludzie posiadają, gdy brakuje im wyczerpujących informacji na jakiś temat”.). Dotychczas omawialiśmy 3 z 5 etapów tego procesu oczyszczania umysłu: […] Czytaj dalej »