Otwarta Droga: mistycyzm na co dzień

Maciej Wielobób otwarta droga sufizm uniwersalny mistycyzm medytacja

Wznieś nas ponad podziały i różnice, które dzielą ludzi… (Hazrat Inayat Khan) Poniżej, w skrótowej, ale – mam nadzieję – zrozumiałej formie, przekazuję czym jest Otwarta Droga, ścieżka medytacyjna, której nauczam. Jeśli zechcecie przeczytać poniższy tekst to będę Wam osobiście wdzięczny za przeczytanie go w całości, dzięki czemu otrzymacie możliwie […] Czytaj dalej »

Współczesne metody jogi – próba uporządkowania

metody jogi

Termin joga można rozumieć na wiele różnych sposobów i często adepci jogi (czy to w formie medytacyjnej czy asanowej) gubią się w gąszczu tych znaczeń. Pośród wielu znaczeń można wyróżnić 3 najistotniejsze: (1) joga jako praktyka asan (znaczenie współczesne, od XX wieku wzwyż), (2) joga jako joga klasyczna Patańdżalego (a […] Czytaj dalej »

Podkast: Medytacja i uważność w życiu codziennym. Odcinek 4: Koncentracja wzrokowa i kreatywna wizualizacja

podcast medytacja uważność mindfulness

W pierwszych dwóch epizodach podkastu „Medytacja i uważność w życiu codziennym” zajmowaliśmy się technikami, które pozwalają nam nauczyć się relaksować (epizod 1) i koncentrować (epizod 2). W trzecim odcinku przyglądaliśmy się miejscu modlitwy na ścieżkach medytacyjnych. Tym razem wrócimy do ćwiczenia koncentracji wzrokowej i doskonalenia wizualizacji. Przygotuj sobie miejsce, gdzie […] Czytaj dalej »

Moje uczciwe ja: Nie krzywdź nikogo po to, by uzyskać korzyści dla siebie (żelazna zasada 10)

ahimsa Maciej Wielobób

Po minimum 40 dniach praktyki żelaznej zasady 9 (wszystkim 40 zasadom i sposobowi ich praktyki możesz się przyjrzeć tutaj), przechodzimy do praktyki 10. żelaznej zasady, która brzmi: Moje uczciwe ja: Nie krzywdź nikogo po to, by uzyskać korzyści dla siebie. Jeśli nie stykacie się z ideą i praktyką 40 zasad […] Czytaj dalej »

Ćwiczenie uważnej obecności: praca z pełną życzliwości i miłości uwagą

medytacja uważność uważna obecność Maciej Wielobób

Jak wspominałem w wywiadzie, którego udzieliłem Ani Paszkowskiej dla magazynu JOGA, uważność może nam przynieść uwolnienie od automatyzmu, potrzeby natychmiastowej reakcji, jak również pozwala nam przeżyć to, czego doświadczamy. Z pewnej perspektywy można by skonstatować, że bez uważności osadzonej w teraźniejszym momencie, trudno żyć i działać świadomie. Jest wiele ćwiczeń […] Czytaj dalej »

Podkast: Medytacja i uważność w życiu codziennym. Odcinek 3: Modlitwa a medytacja

podcast modlitwa medytacja Maciej Wielobób

W pierwszych dwóch epizodach podkastu „Medytacja i uważność w życiu codziennym” zajmowaliśmy się technikami, które pozwalają nam nauczyć się relaksować (epizod 1) i koncentrować (epizod 2). W trzecim odcinku przyjrzymy się praktyce, która jest tradycyjnie silnie związana z większością tradycyjnych szkół medytacyjnych, a współcześnie dla wielu osób jest czymś naturalnym, […] Czytaj dalej »