Dwa rodzaje naiwności

Podczas mojego poprzedniego spotkania z jednym z moich nauczycieli – Mahmudem Khanem, w naszej rozmowie powiedział on, że Hazrat Inayat Khan był niczym Mozart mistycyzmu, manifestował w swoim nauczaniu piękno, ale i pewnego rodzaju naiwność. Określenie to wydało mi się bardzo trafne. Jednakże nie oznacza to bynajmniej, że naiwność zaprowadzi nas do duchowego spełnienia.

Z perspektywy mistycznej powiedzielibyśmy, że są dwa rodzaje naiwności. Jedna jest pewnego rodzaju ignorancją, niedojrzałością, wyrażoną w definicji terminu „naiwność” w Słowniku Języka Polskiego PWN: „zbytnia prostota, szczerość i łatwowierność”. 

Drugie znaczenie to pewnego rodzaju naiwność, która wynika z czystości. Termin czystość w naszej kulturze kojarzy nam się z moralnością, ale dla jogina, mistyka jest związany z oczyszczeniem umysłu (lub w niektórych szkołach – powiedzielibyśmy – z oczyszczeniem energetycznym), które owocuje doświadczeniem wewnętrznego spokoju, niczym nieuwarunkowanej obecności poza identyfikacją z ciałem, emocjonalnością, umysłowością, pełnionymi rolami itd.. Doświadczeniem, w którym – jak mówią sufi – nic nie istnieje oprócz Boga (Absolutu), tylko Bóg (Absolut) istnieje. Stąd ten rodzaj naiwności wiąże się z głębokim zaufaniem i akceptacją.

Po raz kolejny widać, że naśladownictwo zewnętrznej formy nie przyniesie zamierzonego efektu, raczej praca nad uwalnianiem się od uwarunkowań i identyfikacji, uprzedzeń, oczekiwań itd. Powodzenia!

Newsletter

Jeśli chcesz pozostawać w kontakcie ze mną i otrzymać bezpłatnie moją pierwszą książkę „Terapia jogą” w pliku pdf oraz bogaty pakiet materiałów o medytacji, uważności i jodze, zapisz się na mój newsletter, klikając poniższy przycisk.

6 komentarzy to “Dwa rodzaje naiwności”

Read below or add a comment...

 1. Piotr says:

  Wskrzeszam naiwność każdego wieczora, by móc zasnąć, a każdego ranka ona umiera. Naiwności dziecięca, wiaro w anioły, utracona! Jakże za tobą tęsknię! Jakże życie bez Ciebie jest straszliwe i nie do zniesienia!

 2. Ale co sprawia, że rano umiera? Że nie może pozostać wskrzeszona? Może trzeba wyeliminować jakiś czynnik, który ją uśmierca rankiem?

 3. Piotr says:

  Tak bardzo poszukiwałem prawdy, że udało mi się w zasadzie wszystko bardzo skutecznie zanegować. Nawet to, że nauczyłem się sprawnie wchodzić w medytację nie pomogło. Wszystko umiem sobie wytłumaczyć racjonalnie, naukowo i zanegować z ostrością brzytwy Okhama. To dla mnie życiowy dramat. Trudno z tym żyć. Czuję z wielką mocą bezsensowność istnienia i okrucieństwo istnienia tego złego Świata, przepełnionego bólem i strachem od najmniejszych stworzeń. Czuję, że żyję w piekle.

 4. Rozumiem. Istotnie poszukując prawdy można pójść drogą redukcji (czym nie jestem, jednak to tradycyjna – choć siermiężna – metoda np. sankhji czy jogi klasycznej), która – gdy noga się poślizgnie – może stać się nihilizmem. Dlatego czasami warto sięgać po nauczycielskie wsparcie, samodzielność jest oczywiście wartością, ale skorzystanie ze wsparcia jest czasem największą mądrością. Nie wiem czy miałeś nauczyciela i dlaczego sprawna technika medytacji i sprawny umysł pchnęły Cię w taką stronę. Świat oczywiście jest pełen cierpienia, ale ma też swoją drugą twarz. Pozdrowienia!

 5. Piotr says:

  Również pozdrawiam i oczekuję kolejnych wpisów, zwłaszcza poświęconych sufizmowi, bo mało kto w Polsce zgłębia powiązania jogi z tym nurtem.
  P.S.
  Oczywiście wciąż kontynuuję poszukiwania, zakładając, że to do czego pewności nie ma, może okazać się złudzeniem.

Skomentuj ...

*