Jaką formę medytacji wybrać? 3 pytania, które warto sobie zadać!

Czasami ktoś pisze do mnie z pytaniem jaką formę medytacji warto wybrać. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Można sobie jednak zadać kilka pytań, które pomogą nam naprowadzić się na odpowiedź.

medytacja mindfulness

1. Co powoduje, że chcesz rozpocząć praktykę medytacji? Czy to raczej potrzeba poprawy umiejętności w zakresie relaksu i koncentracji czy raczej masz nadzieję na głębszą transformację?

Jeśli zależy Ci na tym, by nauczyć się lepiej relaksować i zwiększać koncentrację – wówczas w zasadzie wystarczą 1-2 ćwiczenia, nawet wzięte z książki, lecz praktykowane regularnie. Jeśli jednak potrzegasz swoją medytacyjną ścieżkę jako drogę transformacji, warto znaleźć nauczyciela/mentora, który poprowadzi Cię w jednej z tradycyjnych ścieżek.

2. Czy chcesz, by nauczyciel/mentor wspierał Cię w tym procesie czy nie?

Ja zdecydowanie jestem za wsparciem nauczyciela w medytacji i procesie rozwojowym. Oczywiście przy założeniu, że jest to prawdziwy nauczyciel, a zatem ten, który prowadzi ucznia w stronę coraz większej samodzielności. W zasadzie, jeśli liczymy na wsparcie mentora to w dużej mierze daje nam odpowiedź na pytanie jaką ścieżką podążać. Po pierwsze musimy odrzucić wówczas ścieżki, w którym nie ma relacji nauczyciel-uczeń, a zatem mindfulness, vipassanę, część nurtów medytacji chrześcijańskiej itp. Po drugie to wybór nauczyciela, który nas inspiruje i któremu ufamy, będzie implikował wybór określonej ścieżki (w tym wypadku tej, którą podąża nauczyciel).

3. Czy kwestia ewentualnie pewnej egzotyki jest problemem czy nie?

Jeżeli przeszkadzają Ci elementy takie jak np. mantry albo pewien ceremoniał, wówczas poszukaj ścieżki, w której ich nie ma lub która jest elastyczna jeśli chodzi o ich stosowanie.

W razie czego, jeśli potrzebujecie porady na bieżąco, śmiało piszcie do mnie 🙂

Newsletter

Jeśli chcesz pozostawać w kontakcie ze mną i otrzymać bezpłatnie moją pierwszą książkę „Terapia jogą” w pliku pdf oraz ciekawy materiał o uważności, zapisz się na mój newsletter, klikając poniższy przycisk.

One Response to “Jaką formę medytacji wybrać? 3 pytania, które warto sobie zadać!”

Read below or add a comment...

  1. szakul says:

    Ja mimo ,że postrzegam medytację jako ścieżkę transformacji , nie znalazłem póki co osobistego nauczyciela ,mimo iż go szukałem i odczuwałem ,czasem taką potrzebę. Zauważam ,że takie podejście też ma plusy , bo kiedy nie ma się wyjścia, zaczyna się szukać w sobie i za pomocą błysków intuicji , i stopniowego zaufania do nich , też osiąga się niezły rozwój , plus jest taki ,że autorytet od razu jest kierowany do wewnątrz.

    Myślę też ,że relacja nauczyciel – uczeń ,ma wiele plusów, miłość do nauczyciela , pozwala na szybki rozwój i niezłą motywacje , kierownictwo doświadczonego nauczyciela pozwala uniknąć,wielu potknięć , a inicjacja ,jeżeli mistrz jest wysoko rozwinięty, może znacznie przyspieszyć dojrzewanie ucznia,na wielu poziomach,przez poniekąd identyfikacje z poziomem mistrza.

    Pozdrawiam

Skomentuj ...

*