3 wskazówki jak dobrać optymalną dla siebie porę medytacji

Wiele osób pyta o jakiej porze najlepiej medytować. Poniżej przedstawiam 3 wskazówki, które pomogą w wybraniu odpowiedniego miejsca w naszym rozkładzie dnia na praktykę.

medytacja czas

1. Każda pora ma swoje wady i zalety.

Praktyka ranna pozwala wejść w codzienne obowiązki z oczyszczonym umysłem. Odpowiednio dobrana wieczorna medytacja oczyści nas z kolei z naleciałości całego dnia i na pewno pozwoli spokojniej zasnąć. Rano często naszym wrogiem w medytacji jest poranna ospałość/ociężałość lub pośpiech (widmo wyjścia do pracy lub innych obowiązków), wieczorem – zmęczenie i senność. Ja np. medytuję dwa-trzy razy dziennie. Rano kładę większy nacisk na pranajamy (dodając do nich krótką medytację z mantrą), które są bardziej energetyzujące, a wieczorem na dłuższą, typową praktykę medytacyjną.

Dla niektórych lepsza może być inna pora, odpowiednio dobrana do planu dnia.

2. Porę należy dostosować do swojego rozkładu dnia i obowiązków.

Znam osobę, która ze względu na nawał obowiązków rodzinnych lub zawodowych nie ma czasu medytować ani rano ani wieczorem, ale w okolicach południa ma kilka godzin luzu, w których nikt jej nie przeszkadza. Odkryła, że dla niej jest to najlepsza pora na medytację. Ty też przejrzyj swój plan dnia i zorientuj się kiedy jest najbardziej dogodna pora dla Ciebie!

3. Medytuj o tej samej (lub przynajmniej zbliżonej) porze!

Staraj się medytować o podobnych porach, pomoże to utrzymać dyscyplinę praktyki.

Powodzenia!

Newsletter

Jeśli chcesz pozostawać w kontakcie ze mną i otrzymać bezpłatnie moją pierwszą książkę „Terapia jogą” w pliku pdf oraz ciekawy materiał o uważności, zapisz się na mój newsletter, klikając poniższy przycisk.

2 komentarze to “3 wskazówki jak dobrać optymalną dla siebie porę medytacji”

Read below or add a comment...

  1. Agnieszka says:

    Chciałam zapytać a propos tego tematu. Jak znaleźć dobre miejsce do medytacji jeżeli nie może to być sypialnia gdyż kojarzy się ze spaniem, salon otwarty, każdy wchodzi i przeszkadza, kuchnia wiadomo to przygotowanie jedzenia, łazienka ma zimne płytki, przedpokój? Chyba także nie. jak to zrobić żeby w blokach znaleźć koncik tylko dla siebie. Bardzo mnie to interesuje. Pozdrawiam.

  2. Czasami nie da się tak zrobić, że mamy całkiem osobne miejsce. Ja np. mam swoje miejsce wydzielone w sypialni, ale nie na łóżku. A jak ktoś nie ma nawet tego komfortu, żeby sobie wydzielić nawet kącik to niech to będzie miejsce, w którym czujemy się komfortowo, bezpiecznie i nikt nam nie będzie przeszkadzał. Dla oswojenia medytacyjnego możemy sobie postawić tam jakiś przedmiot, który nam przypomina o medytacji, np. zapalić świeczkę czy kadzidło, postawić zdjęcie, które nam się kojarzy z medytacją itp. Pozdrawiam ciepło!

Skomentuj ...

*