Joga nie jest zjednoczeniem ciała, umysłu i ducha

Jedną z propozycji przetłumaczenia terminu joga jest „zjednoczenie”, „jedność”. Niektórzy błędnie, odnosząc to współczesnej tradycji asanowej jogi, podejrzewają, że chodzi o „zjednoczenie ciała, umysłu i ducha”. Oczywiście sama praktyka jogi ma oczywiście prowadzić do integracji na różnych poziomach, ale w rzeczywistości to zupełnie nie o to chodzi z tym zjednoczeniem.

Otóż termin „zjednoczenie”, „jedność” odnosi się do samadhi, a zatem stanu, w którym koncentrujący się (umysł) jednoczy się z przedmiotem koncentracji, subtelnego stanu koncentracji, w którym zatracamy identyfikację z umysłem, a identyfikujemy się z przedmiotem koncentracji. Przykładem codziennego doznania zbliżonego do samadhi jest doświadczenie autentycznego zachwytu. Przypomnij sobie zachwyt krajobrazem, który nagle wyłonił Ci się w górach. Ten moment zatrzymania, zazwyczaj na ułamek sekundy, bez żadnych słów, myśli, bez ja, totalne rozpuszczenie w przedmiocie zachwytu. O to zjednoczenie chodzi właśnie w terminie joga.

Joga jest to samadhi. (Wjasa, Jogabhaszja 1.1)

Pomijając już kontekst terminu joga=zjednoczenie, sama idea zjednoczenia ciała, umysłu i ducha zasadniczo nie występuje w szkołach jogicznych. Oczywiście będzie nam zależało na współpracy, integracji ciała, oddechu i umysłu (nie ciała, umysłu i ducha). Natomiast istotą pracy jogicznej – od technicznej strony – jest oczyszczenie (ciała, oddechu i) umysłu, tak by doświadczać metafizycznego aspektu ducha.

Newsletter

Jeśli chcesz pozostawać w kontakcie ze mną i otrzymać bezpłatnie moją pierwszą książkę „Terapia jogą” w pliku pdf oraz ciekawy materiał o uważności, zapisz się na mój newsletter, klikając poniższy przycisk.

One Response to “Joga nie jest zjednoczeniem ciała, umysłu i ducha”

Read below or add a comment...

  1. Szakul says:

    Być może te osoby są niedoinformowane, lub nie mają takich doświadczeń, albo ktoś im obiecuje mrzonki, albo chodzi może im też chodzić o to że, w samadhi nie doświadcza się konfliktów wewnętrznych,co można nazwać zjednoczeniem. Inna sprawa ,że duch , obejmuje i przekracza każdy poziom istnienia,więc nie jest to coś od dzielonego od materii,ciała,umysłu, czy ,,duszy,,.

Skomentuj ...

*