Medytacja jest prosta! Dlaczego jednak tak trudno medytować?

Prosta medytacja

Medytacja tak naprawdę jest dosyć prosta. By nauczyć się medytować, wystarczy opanować dwie kluczowe kompetencje: umiejętność wchodzenia w stan głębokiego relaksu (a zatem bycie w stanie uważności) oraz umiejętność koncentracji, ogniskowania uwagi na jakimś obiekcie.

Dlaczego więc tak trudno się medytuje?

Dlatego, że do praktyki medytacji potrzebne są następujące jakości: cierpliwość, a przede wszystkim wytrwałość, będąca jednym z aspektów cierpliwości i wynikająca z wytrwałości systematyczność.

To wypracowanie w sobie cierpliwości, wytrwałości i systematyczności sprawia największą trudność, a nie sama technika medytacji. I to w dużej mierze systematyczność pozwala nam doświadczyć efektów medytacji, ponieważ jednym z najważniejszych aspektów, które działają w praktyce medytacyjnej, jest powtarzalność czynności.

Jak wypracować systematyczność?

Oczywiście nie ma panaceum na niesystematyczność, jednakże na pewno można wskazać 2 istotne porady.

1. Nie szukaj zewnętrznej motywacji – zazwyczaj opiera się na pobudzeniu emocjonalnym i działa bardzo krótko. Zastanów się dlaczego chcesz medytować, jaki jest tego cel. Pamiętaj o swoim celu, to pomoże Ci przezwyciężać trudności z systematycznością.

2. Nie wpędzaj się poczucie przytłoczenia, dorzucając do swojego pracowitego życia jeszcze jedną aktywność rezygnując ze snu albo zmuszając się do pośpiechu. Przed rozpoczęciem praktyki medytacji, przejrzyj swój plan dnia i zrezygnuj z czegoś nieistotnego dla Ciebie. Zastąp to praktyką medytacji. Zacznij od 5-10 minut, ale codziennie!

Dla szerszej perspektywy możesz też wrócić do tekstu o cierpliwości. Pamiętaj też, że w żadnej umiejętności człowiek nie osiąga od razu doskonałości, proces uczenia się chwilę trwa i zazwyczaj jest okupiony błędami.

Post scriptum

Oczywiście wiele osób doświadcza też problemów z motywacją, ale o nich już pisałem tutaj (a w kontekście przezwyciężenia kryzysu w praktyce tutaj).

Powodzenia!

Newsletter

Jeśli chcesz pozostawać w kontakcie ze mną i otrzymać bezpłatnie moją pierwszą książkę „Terapia jogą” w pliku pdf oraz ciekawy materiał o uważności, zapisz się na mój newsletter, klikając poniższy przycisk.

Skomentuj ...

*