Czy to, co chcę powiedzieć lub zrobić jest piękne?

Kiedyś już podejmowałem na blogu próbę odpowiedzi na pytanie jak zweryfikować podejmowane przez nas działania, najlepiej zanim podejmiemy to działanie. Oprócz opisanych przeze mnie tam sposobów jest jeden szczególny, który odnosi się do najważniejszej dla uniwersalnych sufich triady wartości, a mianowicie do Miłości, Harmonii i Piękna.

Zanim podejmiemy jakieś działanie można sobie zadać następujące pytania:
– Czy to, co chcę powiedzieć lub zrobić jest piękne, rodzi piękno?
– Czy to, co chcę powiedzieć lub zrobić rodzi harmonię?
– Czy to, co chcę powiedzieć lub zrobić, zbliża mnie lub innych do doświadczenia miłości?

Oczywiście można też do zadania sobie podobnych pytań użyć innych wartości, które na danym etapie są dla nas ważne, ale myślę, że akurat odniesienie do miłości, harmonii i piękna nadaje tym pytaniom szczególnej podniosłości. Powodzenia!

Newsletter

Jeśli chcesz pozostawać w kontakcie ze mną i otrzymać bezpłatnie moją pierwszą książkę „Terapia jogą” w pliku pdf oraz ciekawy materiał o uważności, zapisz się na mój newsletter, klikając poniższy przycisk.

5 komentarzy to “Czy to, co chcę powiedzieć lub zrobić jest piękne?”

Read below or add a comment...

 1. Gizela says:

  Wielu z nas w codziennej pogoni zapomina o tym, co w życiu najważniejsze. Nauczyliśmy się nie wiadomo kiedy chodzić na kompromisy, które nie tylko nic nam nie dają dobrego, to jeszcze nam szkodzą. Trzy pytania wydają się wręcz banalne, ale kiedy zaczniemy je stosować w naszej codzienności okażą swoją niezmierzoną głębię. Jako istoty jesteśmy złożeni, wielcy i wspaniali. Jakaś część nas, niezależnie od nurtu życia, do końca wierzy w cuda. Wierzy w to, że cuda są możliwe, że można ich doświadczać, że są dostępne dla każdego z nas. Moim zdaniem cuda to rozwiązania, możliwości których w chwili obecnej nie dostrzegamy. Warto się na nie otworzyć stosując choćby te trzy wspaniałe pytania. Dziękuję za wspaniałą inspirację.

 2. WAW says:

  Tylko skąd wiadomo z góry ? Można w paść w pułapkę lęku przed działaniem i niekończącej się oceny ego

 3. @Waw – Ale co wiadomo z góry? Przecież tu nie o chodzi o jedynie słuszne idee, a o (1) zatrzymanie się przed podjęciem działania, (2) kultywowanie ww. wartości (miłości, harmonii i piękna). Nie bardzo rozumiem pytanie.
  pozdrawiam, M.

 4. Joanna says:

  A ja rozumiem pytanie tak: Jak to wszystko ocenić? Jak określić,
  – Czy to, co chcę powiedzieć lub zrobić jest piękne, rodzi piękno?
  – Czy to, co chcę powiedzieć lub zrobić rodzi harmonię?
  – Czy to, co chcę powiedzieć lub zrobić, zbliża mnie lub innych do doświadczenia miłości?
  A jeśli uznamy pozytywną odpowiedz za warunek działania, brak takowej (a nawet – żadnej) – uniemożliwia działanie.
  Pozdrawiam
  Joanna

 5. Ola says:

  Odpowiesz i bedziesz wiedziala czy dobrze kiedy choc raz i to nawet na mala chwile poczujesz i zrozumiesz czym jest milosc i harmonia ☺. Mi to zajelo 40 lat. A moze wiesz juz tylko uzyj uwaznosci i znajdziesz. Warto.

Skomentuj ...

*